Egy talpalatnyi zöld: dobozkert, raklapkert
Ha valaki kertĂ©szkedni szeretne, de nincs földje, ideje, hogy nagyban prĂłbĂĄlkozzon, akkor is megtalĂĄlhatja a mĂłdjĂĄt annak, hogy legyen sajĂĄt virĂĄgja, fƱszerkertje, vagy zöldsĂ©gĂĄgyĂĄsa. A balkonlĂĄdĂĄkon tĂșl megoldĂĄs lehet a raklapkert vagy a dobozkert is.
Annyi fĂ©le oka lehet annak, hogy valaki alternatĂv megoldĂĄst keres a kertĂ©szkedĂ©sre. Nem biztos, hogy azĂ©rt gondolkodik egy talpalatnyi helyben, mert nincs kertje. Van, csak parkosĂtva van, most mit lehet tenni, az a hĂĄz Ă©s környĂ©k tetszett meg, aminek pont nem alkalmas a földje a kertĂ©szkedĂ©sre. TörmelĂ©kes vagy agyagos. Na Ă©s persze a legnagyobb gond, ha nincs is földĂŒnk. Viszont van egy kisebb erkĂ©lyĂŒnk, teraszunk, tornĂĄcunk vagy egy jĂł szĂ©les ablakpĂĄrkĂĄnyunk, egy lĂĄda arra mĂĄr odafĂ©r. Dobozkert, bĂĄjos egy ötlet.
BögrĂ©tĆl – a lĂĄdĂĄkig
Elvileg bĂĄrmibe ĂŒltethetĂŒnk, csak meg kell oldanunk a vĂzelvezetĂ©st, vagy legalĂĄbbis okosan kell öntöznĂŒnk. Egy bögrĂ©ben is lehet kertĂŒnk, anĂ©lkĂŒl, hogy ĂĄtfĂșrnĂĄnk a bögrĂ©nket. Kavicsokat szĂłrunk az aljĂĄba, rĂĄhalmozunk nĂ©mi földet, beleteszĂŒnk egy gyökeres virĂĄgot, körbetĂĄmasztjuk mĂ©g földdel. TalajtakarĂĄsnak meg hasznĂĄlhatunk mohĂĄt, aprĂł kavicsot vagy dekorhomokot. Sajnos ezek nem maradnak Ăgy meg tĂșl sokĂĄig, de ha nagyon aprĂł virĂĄgokkal prĂłbĂĄlkozunk, mint a szĂĄzszorszĂ©p, az Ă©lĂ©nk sĂĄrga aranykankalin vagy az aprĂłfejƱ ĂĄrvĂĄcska azok akĂĄr Ă©vekig is megmaradnak.
Az ĂŒltetĆ lĂĄdĂĄk, fadobozok, raklapok Ă©s mini ĂŒveghĂĄzak viszont mĂĄr komoly kertet is adhatnak nekĂŒnk. A raklapokat hagyomĂĄnyos mĂłdon elfektethetjĂŒk a földön, de fel is ĂĄllĂthatjuk, a lĂ©nyeg a megfelelĆ bĂ©lelĂ©s. A vĂĄlasztĂĄsunkat aszerint is Ă©rdemes megfontolni, hogy mit szeretnĂ©nk ĂŒltetni? VirĂĄgoknak, fƱszernövĂ©nyeknek, salĂĄtĂĄknak Ă©s mĂĄs rövid gyökerƱ növĂ©nyek, mint pĂ©ldĂĄul az eper vagy az uborka, elegendĆ egy soros raklapnyi hely. Ăm egy szĂ©lesebb Ă©s mĂ©lyebb gyökĂ©rrendszerrel rendelkezĆ növĂ©nynek, mint pĂ©ldĂĄul a burgonya, a paradicsom mĂĄr mĂ©lyebb lĂĄdĂĄra van szĂŒksĂ©gĂŒnk. Vagy beszerezhetĂŒnk raklapmagasĂtĂł elemet is, amivel mĂĄr lĂĄdĂĄt kaphatunk.
Amennyiben raklapban gondolkodunk, figyeljĂŒnk arra, hogy kezeletlen fĂĄbĂłl kĂ©szĂŒljön. VĂĄsĂĄrolhatunk direkt ilyen raklapot, de bĂĄrhonnan is szerezzĂŒk be, gyĆzĆdjĂŒnk meg arrĂłl, hogy kezeletlen darabbal van dolgunk. A vegyszerrel itatott darabokba csak dĂsznövĂ©nyt telepĂthetĂŒnk, hogy ne mĂ©rgezzĂŒk magunkat!
A vetemĂ©nyesĂŒnk gondos elĆkĂ©szĂtĂ©se alapozza meg kis kertĂŒnk jövĆjĂ©t. Raklap Ă©s fadoboz esetĂ©n a kezeletlen fĂĄt jĂł lenolajjal lefestenĂŒnk. Ha megszĂĄradt a raklap, akkor az aljĂĄt Ă©s oldalĂĄt egy erĆs takarĂłfĂłliĂĄval jĂł lefedni, aprĂł szögekkel könnyen lehet rögzĂteni a fĂłliĂĄt. Most jöhet a raklap belseje, de a fadobozoknĂĄl se hagyjuk ki ezt a lĂ©pĂ©st, mielĆtt földet szĂłrnĂĄnk bele, Ă©rdemes kibĂ©lelni egy Ășgynevezett gyommentesĂtĆ fĂłliĂĄval Ă©rdemes, amit leszĂłrhatunk aprĂł kavicsokkal is, erre jöhet a termĆföld, virĂĄgföld vagy valamilyen termesztĆközeg, annak megfelelĆen mit ĂŒltetĂŒnk.
Mit ĂŒltessĂŒnk?
Alaposan ĂĄt kell gondolnunk, hogy mennyi idĆt Ă©s energiĂĄt tudunk fektetni a kertĂŒnkbe? Ha tĂșl nagy projektet indĂtunk, mĂ©g ideje korĂĄn bedĆlhetĂŒnk vele. Mert legyen bĂĄrmilyen kicsi a vetemĂ©nyesĂŒnk, valamennyi munkĂĄnk lesz vele. GondoljĂĄk ĂĄt, mit szeretnĂ©nk ĂŒltetni? VirĂĄgokat vagy fogyasztĂĄsra alkalmas növĂ©nyeket? Esetleg több kis oĂĄzisunk lesz, Ă©s mindkettĆ?
Ki kell vĂĄlasztanunk mik azok, amiket valĂłban fogyasztanĂĄnk? Nem Ă©rdemes pĂ©ldĂĄul nagy mennyisĂ©gƱ mentĂĄt termeszteni, ha csak az egyik csalĂĄdtag szereti. Az is fontos szempont, hogy minek kedveznek a körĂŒlmĂ©nyek? A dĂ©li fekvĂ©sƱ erkĂ©ly a legjobb vĂĄlasztĂĄs, de annak sem szabad elkeserednie, akinek mĂĄs tĂĄjolĂĄsĂș terĂŒlete van. A dĂ©li fekvĂ©s kedvez a legjobban a bogyĂłknak, gyĂŒmölcsöknek, a paradicsomnak Ă©s az uborkĂĄnak.  A nyugati Ă©s keleti irĂĄnybĂłl fĂ©l napig napon, fĂ©l napig ĂĄrnyĂ©kban vannak a növĂ©nyeink, szĂ©pen megĂ©lnek itt a gyökĂ©rzöldsĂ©gek, a cĂ©kla, a krumpli. Az Ă©szakra nĂ©zĆ erkĂ©lyen a termesztĂ©s nagyobb kihĂvĂĄst jelent, de ott is megĂ©lnek a leveles lĂĄgyszĂĄrĂș növĂ©nyek, sĂłska, spenĂłt, a kĂŒlönfĂ©le zöldsalĂĄtĂĄk Ă©s a gyökĂ©rzöldsĂ©gek. A termelĂ©st maximalizĂĄlhatjuk a magas Ă©s alacsony növĂ©sƱ növĂ©nyekkel vĂĄltakoztatĂĄsĂĄval. Magas fajok közĂ© tartozik a paradicsom, a paprika, az uborka, a bab, a borsĂł Ă©s a burgonya.
DöntsĂŒk el, hogy sorokat vagy köröket kĂvĂĄnunk termeszteni a dobozainkban, lĂĄdĂĄinkban, raklapjainkban. ĂgyeljĂŒnk arra, hogy milyen mĂ©lyen kell elĂŒltetni a magokat. A kĂ©sz palĂĄntĂĄkkal megkönnyĂthetjĂŒk a helyzetĂŒnket. Ne ĂŒltessĂŒk tĂșl sƱrƱn a palĂĄntĂĄkat, de a növekedĂ©ssel Ă©rintsĂ©k egymĂĄst, hogy mutatĂłs vetemĂ©nyesĂŒnk Ă©s gazdag szĂŒretĂŒnk legyen. Ha nem ismerjĂŒk fel a termĂ©s nĂ©lkĂŒli palĂĄntĂĄkat, akkor jelöljĂŒk, hogy tudjuk hovĂĄ, mit ĂŒltettĂŒnk. ĂntözĂ©shez lehetĆsĂ©g szerint hasznĂĄljunk esĆvizet, kicsi kannĂĄbĂłl locsolva, hogy ne törjĂŒk le a növĂ©nyeinket az erĆs vĂzsugĂĄrral.
Ahhoz, hogy a lehetĆ legtöbbet hozzuk ki a vetemĂ©nyesĂŒnkbĆl, alkalmazzunk vetĂ©sforgĂłt, azaz Ă©vrĆl Ă©vre vĂĄltoztassuk meg, hogy ugyanabba a dobozba mĂĄst ĂŒltetĂŒnk, mint korĂĄbban, vagy teljesen cserĂ©ljĂŒk ki a földet, minden ĂșjraĂŒltetĂ©snĂ©l. Mert a föld elszegĂ©nyedik, nĆ a kĂĄrtevĆk, gombĂĄk Ă©s baktĂ©riumok kockĂĄzata.
VessĂŒnk szĂnes virĂĄgokat, hogy a mĂ©hek, pillangĂłk megtalĂĄljĂĄk a kertĂŒnket. A rovarok Ă©rtĂ©kes beporzĂłk. MinĂ©l több beporzĂł van, annĂĄl jobb a szĂŒret. A fƱszernövĂ©nyek, mint pĂ©ldĂĄul a menta, a kakukkfƱ, a rozmaring, a levendula Ă©s az oregĂĄnĂł sok nektĂĄrt tartalmaznak, Ă©s pillangĂłkat, rĂĄgcsĂĄlĂłkat Ă©s mĂ©heket vonzanak.
KĂ©p: http://hernepensas.blogspot.com, pixabay
SzerzĆ: PolgĂĄr Ăgnes
Ha tetszett az ĂrĂĄsunk, kĂ©rjĂŒk lĂĄjkold. Amennyiben nem tetszett, azt is nyugodtan fejezd ki, ahogyan megosztani is Ă©r! KöszönjĂŒk a vĂ©lemĂ©nyedet!