Mi leszel, ha nagyOBB leszel? – Pályaorientáció felnőtteknek!
Érett felnőttként is érezhetjük úgy, hogy nem jó helyen vagyunk életünk valamelyik területén: nem tetszik az otthonunk, inkább máshol élnénk. Nincs rendben a párkapcsolatunk, rendbe kellene hoznunk. Már nem áll jól az a frizura, ami öt éve még igen. Vagy éppenséggel nem értjük mit is keresünk tulajdonképpen a munkahelyünkön?
A kisfiam iskolájában minden évben van pályaorientációs nap. A szülők közül idén én vállaltam az osztályban a szakmám bemutatását: elmeséltem a harmadikosoknak mit is csinál egy újságíró, megtanítottam nekik a hír fogalmát, és két oldalas „újságot” készítettem velük. Míg a gyerekek meglepő lelkesedéssel vetették be magukat az újságjuk címének kitalálásába, a rovatok tervezésébe, a „vezető cikkük” megírásába, addig én rájöttem arra, hogy mindig szerettem volna tanítani.
A Hogy kerültem én ide?, Mit is csinálok most tulajdonképpen?, El sem tudom képzelni, hogy félév múlva is még itt dolgozzam!, Halálosan unom! és hasonló felkiáltások az érdektelenségünket, elégedetlenségünket fejezik. Ha a munkánk nem mozgat meg, mert kisujjból kirázzuk, vagy ellenkezőleg úgy véljük sosem jutunk el arra a szintre, hogy gond nélkül elvégezzük a feladatainkat, esetleg egyenesen fizikai fájdalmat érzünk nap mint nap szimplán már, attól, hogy be kell mennünk másnap a munkahelyünkre, ezek egyértelmű jelek arra, hogy sürgősen szükségünk lenne a váltásra.
De mi mást csinálhatnánk, merül fel a kérdés bennünk. De jó is lenne egy felnőtteknek szóló pályaorientációs nap, ha nem tudjuk milyen más munkát szeretnénk végezni, hogy akkor segítséget kapjunk a váltáshoz.
Karriertervünk tükrében
A karrier jóval többet jelent annál, mintsem szakmánkon vagy foglalkozásunkon belül évről-évre haladunk előre a ranglétrán. Jelenti az életpályánkat, életutunkat, a pályafutásunkat is, amihez elengedhetetlen az értékek és a jövőképünk meghatározása, a kompetenciafejlesztés, az egész életen át tartó tanulást, hogy az egész személyiségünk gazdagodhasson, kiteljesedhessen.
Belső értékünk, motivációnk, érdekünk, és céljaink változásán kívül a gazdasági, társadalmi és politikai változások hatásait is tapasztalhatjuk mindennapi életünkben, amelyek karrierünkre is hatással vannak. A külső változások karriertöréshez vezethetnek, vagy éppen lehetőséget teremtenek karrierünk alakítására. Munkanélküliek lehetünk, tovább képezhetjük vagy átképezhetjük magunkat, de akár egy teljesen új területen, új munkát válthatunk.
Saját családi állapotunk, életpálya szerepeink és a személyiségünk alakulása is befolyásolhatja az életutunkkal való elégedettséget. Szerepeink kiterjedtsége és időtartama egész karrierünkre is hatással vannak. Más fontos fiatal felnőttként, családalapítás előtt, családalapítás alatt, vagy már szülőként, ahogy az időskor is befolyásolja a munkához, a foglalkozáshoz, a karrierhez való álláspontunkat. Változhat érdeklődésünk egészségi állapotunk változásától is, például egy betegség után, de akár egy súlyos tragédia, mint egy haláleset, vagy egy válás is módosíthatja a karrierünk útját.
Érett felnőttként is érdemes akár teljesen újrakezdeni az életünket, ha felismerjük a váltásban lévő lehetőségeket, hiszen időben van még reális esélyünk kibontakozni, sikeres, új karriert építeni.
Tartsunk bárhol, változzon bárhogy az elképzelésünk, fontos, hogy ezt az érzést felismerjük és meg tudjuk fogalmazni új érdeklődési irányunkat, hogy aszerint tudjuk helyesen, célzottan és sikeresen változtatni a karrierünket.
Kérdések és válaszok a váltás előtt
A legtöbben azért nem mernek váltani, mert úgy vélik, nem engedhetik meg maguknak anyagilag, hogy felmondjanak a munkahelyükön és új állást keressenek, pláne nem azt, hogy tanuljanak egy új szakmát. Éppen ezért érdemes valóságában megnézni a háztartás büdzséjét, leülni a családdal, hogy mi az, amit valójában nem engedhetünk meg, és mi az amit igen megengedhetünk magunknak. Vannak-e olyan pénzügyi tartalékjaink, amik segítenek átvészelni az álláskeresési időszakot, amiből átképzésre, felsőoktatásra vagy tanfolyamra futja, vagy sem?
A másik igen nagy kérdéskör, hogy vajon számíthatunk-e a családunk segítségére, és ha igen, akkor pontosan miben? Mind anyagilag, mind erkölcsileg, mind gyakorlatilag fontos kérdés ez. Egy nőnek, egy anyának át kell gondolnia, hogy marad-e ereje a háztartás, gyerek(ek) mellett tanulnia, lesz-e segítségünk, a partnerünk leveszi-e részbenvagy egészben átmenetileg ezeket a gondolkat? Ahogy férfi pályamódosítóként sem mindegy, támaszkodhatunk-e átmenetileg a feleségünk kizárólagos bevételére, illetve mivel mással tudjuk pótolni kiesést? Vállaljuk-e férfiként, tanulás mellett, a háztartás vezetését a feleségünk helyett, míg ő lesz a főkereső a családban? Mérlegeljünk mindent: üljünk le átbeszélni a változásokat, vázoljuk, hogy azok hogyan hathatnak ki mindannyiunk életre? Miben tudunk egymás segítségére lenni?
Ugyanakkor a számolásnál ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a foglalkozásváltás is egyfajta befektetés, de valóban jól járunk a váltással anyagilag is, megtérül-e a sok áldozat avagy sem?
Jó példa nyomában
Mindenki sikeres és boldog életet szeretne élni, és ennek fontos része a hasznos, értelmes munkavégzés, valami, amit szeretünk csinálni, amiben jól érezzük magunkat. Ha ezt nem találtuk meg a korai pályaválasztásban, lehetőségünk van érett felnőttként újra választani, kiteljesedni.
Ehhez, ne legyünk szégyenlősök minél szélesebb körben utánanézni, mielőtt váltani kezdünk! Keressünk az ismeretségi körünkben olyan jó barátot, régi ismerőst, akár volt iskola-, vagy óvodatársat is, akár egy régi szomszédot, aki segítségünkre lehet. Vagy azért, mert vezető beosztásban van, vagy régóta űz örömmel olyan szakmát, amire mi is váltani szeretnénk. Szívbaj nélkül kérjünk lehetőséget akár egy munkahelyi látogatásra, egy személyes beszélgetésre, hogy első kézből tudjunk meggyőződni arról, valóban nekünk való lenne a kiszemelt új munkaterület, új szakma, vagy sem.
Praktikusan nézzünk utána az interneten is, hogy milyen állásajánlatokat lehet találni abban a szakmában, amire váltani szeretnénk. Ellenőrizzük le kiket keresnek a cégek, böngésszük a karrierportálok állásrovatát, figyeljünk arra is, hogy a hirdető cégeknek milyen elvárásaik vannak, hogy pontos képet kapjunk arról, valóban milyen kompetenciákkal kell rendelkeznünk a sikeres váltásért. Kérjük bátran, fejvadász vagy karriertanácsadó véleményét is ki.
Kép: Pixabay