Geréb Ági nem lett szabad
Januárban, dr. Geréb Ágnes, és szerzőnk, Bagaméri Viki levelezéséből osztottunk meg néhány gondolatot, amikor a szülész-nőgyógyászt a Fővárosi Ítélőtábla két év szabadságvesztésre ítélte, és tíz évre eltiltotta hivatásától. Félév elteltével most kegyelmet kapott Áder János államfőtől. Ezúttal, Tömör Elisabeth-el, dr. Geréb Ágnes barátnőjével beszélgettünk:
Kegyelemből elengedte, Áder János, Magyarország Köztársasági Elnöke a szabadságvesztés végrehajtását, így dr. Geréb Ágnesnek nem kell börtönbe vonulnia, de a szülész-nőgyógyász orvosi, valamint a szülésznői foglalkozását továbbra sem gyakorolhatja Ági.
Januári írásunkban fogalmaztunk: „összevetve a Geréb Ágiról korábban és a most készült képeket, feltűnő a változás. A korábbi lágy vonások helyett, kemény acélos arcot láthatunk. Megtört az arca az őt ért vádakhoz. Így azok is rossznak látják őt, akik amúgy a hírekben olvasottakon kívül semmit nem tudnak róla.”
Bár a csütörtökön kiadott közlemény óta nem láttunk sajtóban megjelent friss felvételt róla, így nem tudjuk mit olvashatnánk le az arcáról, arról, hogy most hogyan érezheti magát, is csak tapogatózhatunk. Tömör Elisabeth mindhárom gyermekét otthon hozta világra 1991-ben, 1993-ban és 1997-ben, a szüléseit dr. Geréb Ágnes kísérte, barátságuk a történtek ellenére töretlen, levelezésük folyamatos.
– Amikor meghallottam a hírt a kegyelemről, elbőgtem magamat. El nem tudom képzelni, mit érezhetett Ági. Másnak se kell börtönbe menni, aki nem bűnöző, mit kell ezen ünnepelni? Tulajdonképpen ennek örülünk, ezzel az erővel annak is örülhetnénk, hogy például nekem nem kell börtönbe menni, vagy hogy a cikk olvasójának nem kell börtönbe mennie… Most a legtöbben azt hiszik, Ági szabad. Nem, dehogy! Nem szabad, hanem nem kell börtönbe mennie. Kötve hiszem, hogy neki ez a szabadság. Attól tartok, most omlik majd össze. Ekkora stressz után szoktak megtörni az emberek, amiből neki bőven kijárt az utóbbi időben. Ági már nyolc éve nem gyakorolhatja a hivatását, a letartóztatásától kezdődően, a tíz éves eltiltás jóval később kezdődött! Nem gyakorolhatja a szülész-nőgyógyász orvosi, valamint a szülésznői foglalkozást, hiszen az gyakorlásától eltiltás mellékbüntetését érintetlenül hagyta a köztársasági elnök. Persze, ettől még részt vehet konferenciákon, előadásokat tarthat, és végre továbbadhatja a tudását – osztja meg velünk gondolatait Elisabeth.
Majd így folytatja:
Dr. Geréb Ágnes, így nyilatkozott miután kiderült, kegyelmet kapott: – Köszönöm mindazoknak, akik az évek során kiálltak mellettem, és tevékenyen vagy biztatásukkal, szeretetükkel segítettek átvészelnem a mögöttem álló nehéz időszakot – hozzátette – az ítélet nem csak róla szól, hanem a szülés-születés szabadságának elismeréséről is.
Annak a belátásáról, hogy az államnak el kell ismernie a nők arra vonatkozó természetes igényét, hogy felelősen dönthessenek a szülést érintő körülmények kapcsán.
Tömör Elisabeth, munkája sem áll távol a szüléstől. MET (Muscle Effect Therapy) terapeutaként olyan embereknek segít, akiknek épp a születésük vagy szülésük során átélt traumák okoznak jelentős problémát az életükben:
– A modern társadalmak legnagyobb nehézsége a kötődés hiánya. Hogyan is tudna kötődni (és mégis mihez?) az ember, ha már a születése pillanatában elszakítják az édesanyja biztonságából, aki eleve traumatizált állapotban van. Az anya, akinek meg kell felelni embernek, előírásnak, az nem lesz képes megélni önmaga erejét, magabiztosság nélkül pedig marad a frusztráció, s ezzel találkozik a gyermeke is. Ennek következménye később, a rengeteg pszichés probléma (szorongás, depresszió, pánikbetegségek), és a testi betegségek nagy része is összefüggésbe hozható a születés során megélt (vagy kimaradt) korai érzelmi élményekkel. MET terápiás munkám során igyekszem az érintés által összekapcsolni és tudatosítani a kliensekben azokat a fájdalmakat, melyek hatással vannak az életükre – mondja el
A terápiás érintés tapasztalata újratanítja az ember tudatát, megmutatja, hogy felelősséget vállalhatunk az életünkért és élhetjük úgy, hogy boldoggá tegyen bennünket és környezetünket. Azok az anyák és gyermekeik, akik így készülnek a születésre, később kevesebb problámával fognak találkozni.
– Dr. Geréb Ágnes munkássága számomra nem azért érdekes, mert jó orvos. Fontos volt, hogy biztonságban éreztük magunkat mindannyian, akiket kísért, de a legfontosabb, hogy szabadságot és bizalmat adott. Ez egy olyan ismeretlen tartalom még Magyarországon, ami megmagyarázza a támadásokat. Rendkívül fájdalmas rádöbbenni, hogy hibáztunk, bármiről is legyen szó. Fel kell vállalni a felelősséget a változásért, rehabilitálni szükséges azt, aki előrébb jár a koránál, és olyat képvisel mely sokak számára érthetetlen. Dr. Geréb Ágnes munkássága Magyarországon Dr. Semmelweis Ignácéhoz mérhető – véli Tömör Elisabeth.
Kép: freegereb