Fogas kérdések szülőknek
Pedig, hazánkban már az óvodában is ellenőrzik a kisgyerekek fogazatát, az európai Fogorvosok Szövetségének friss felmérése szerint a hazai tizenkét évesek évesek fogazata a legrosszabb európai viszonylatban. Legalább ennyire ijesztő adat, hogy tizenkilenc éves korukra a magyaroknak átlagosan több mint öt foga hiányzik. De hogyan lehetne ezen segíteni, mit tehet a szülő, hogy ez ne így legyen?
– Ha össze kellene állítanunk egy listát azokról a dolgokról, amiket szívesen halogatunk, a fogászati vizsgálat minden bizonnyal sokaknál előkelő helyen végezne. Pedig ma már nincs okunk a félelemre, a modern fogászati kezeléseknél az injekción kívül nem érzünk más kellemetlenséget. Irreális félelmeink leküzdésével nem csak magunknak teszünk jót, hanem jó példát mutatunk a gyerekeknek is, akik így a rendszeres fogászati ellenőrzést és kezelést ugyanolyan természetesnek érzik majd, mint a rendszeres hajmosást vagy a sportot – önt tiszta vizet a pohárba beszélgetésünk elején Dr. Balsai Tamás fogszakorvos-implantológus, a Perfect Smile fogászati klinika igazgatója.
Foggal, örömmel
Ha a szülők életében helye van a rendszeres fogorvosi ellenőrzésnek, akkor ahhoz a kicsik is hozzászoknak, és magától értetődő lesz számukra, hogy elmenjenek megnézetni a fogaikat. A legideálisabb az lenne, ha megtanulnák, hogy nem csak akkor kell fogorvoshoz menni, ha fájdalmak kínoznak, hanem akkor is, amikor minden rendben, hiszen a megelőzés a szájápolás terén is kulcsfontosságú.
Ha a fogászati rendelőben, ahová járunk, nyitottak rá, érdemes magunkkal vinni a gyereket, és minden kényszer nélkül javasolni neki, hogy ő is üljön be a székbe, hogy a fogorvos belenézhessen a szájába. A legtöbb fogorvos fel van készülve az ilyen helyzetekre, és nem úgy tekint rá, hogy „raboljuk a drága idejét”. A felnőttek sokszor meglepődnek azon, hogy sok fogorvos, hasonlóan a gyermek háziorvoshoz, kisebb ajándékkal, például matricával lepi meg a páciens-palántákat, akikben így a fogászaton tett látogatás pozitív élményként marad meg.
– Nagyon fontos, hogy a saját félelmeinket és fenntartásainkat ne ragasszuk át a kisebbekre. Ha mi magunk komoly félelmekkel küzdünk a fogorvosnál, akkor a gyereket inkább egy olyan családtag vigye vizsgálatra, aki nyugodtan, higgadtan és természetesen tudja fogadni a fogászat légkörét – tanácsolja Balsai doktor.
Vegyük kézbe az ügyet!
Ahhoz, hogy a fogorvos a gyerek fogait a lehető legjobb állapotban találja, nem csak az szükséges, hogy időben megtanítsuk a gyerekeknek a napi kétszeri fogmosás szokását, hanem az is lényeges, hogy elsajátítsák a helyes technikát. – Az első években hasznos, ha a szülő mossa a gyermek fogát gyengéden, körkörös mozdulatokkal letisztítva az összes fogfelszínt. Így ráéreznek és megtanulják a gyerekek a helyes mozdulatokat, és nem utolsó sorban megszokják a tiszta fogak nagyszerű érzését. A legjobb, ha kisgyermekkorban kialakul az az igény, hogy este semmiképpen nem fekszünk le fogmosás nélkül, és a reggeli készülődéshez szintén rutinszerűen hozzátartozik a fogmosás – hangsúlyozza Dr. Balsai Tamás a szülői példamutatás fontosságát.
Ma már számtalan színes, mintás gyermekfogkefe kapható, és a fogkrémek között is nagy a választék. Keressünk együtt olyat, amit a gyerek szívesen használ, és az ízét is szereti, ezzel is vonzóbbá tehetjük számára a mindennapos fogápolást. Az én kisfiamat már babaként elbűvölte az elektromos fogkefénk, így – miután kikértem a fogorvosom véleményét – nem volt kérdés, hogy mit kap tőlünk a második karácsonyára, amikorra már minden fogacskája kibújt: gyerekeknek készült, Mickey egeres elektromos fogkefe került a fa alá. Sok más mellett azt szeretem benne, hogy zenélni kezd, amikor már két perce használatban van, így biztosan tudom, hogy nem csíptünk le egyetlen másodpercet sem a fogmosásra javasolt időből.
Cukormentes boldogság
Több anyukás csoportnak is tagja vagyok a Facebookon. Többször megfordult már a fejemben, hogy továbbállok, de amikor ilyesmit fontolgatok, mindig történik valami érdekes, ami miatt a kíváncsiságom útját állja, hogy rákattintsak „A csoport elhagyása” gombra… Az szinte mindennapos, hogy a kezükben kólás üveggel sétálgató ovisokról posztolnak, vagy olyan totyogók képeivel „büszkélkednek”, akiknek több, szemmel láthatóan rossz foga van, ami engem személy szerint eléggé elszomorít. Félreértés ne essék, az én kisfiam is ivott már kólát, de itthon sosem talál a hűtőben, és mi sem nagyon iszunk cukros üdítőt (ha nagy ritkán ránk tör a vágy, akkor azt úgy csillapítjuk, hogy ne vegye észre – igen, volt hogy, titokban kóláztam a gyerekem háta mögött…) Édességet is szokott enni, de ezen a téren sem esünk túlzásokba – ez utóbbi mondjuk nekem elég nagy kihívást jelent.
Szerencsére Dr. Balsai Tamásnak erre is van egy remek ötlete: – A fogmosások közötti időben, és édesség gyanánt is jó alternatíva a cukormentes rágógumi a nagyobb gyerekek számára: édes íze miatt szeretik, ám a cukorkákkal ellentétben nem károsítja a fogakat, sőt, számos előnyös hatása van. A rágógumi tisztítja a fogfelszínt, és serkenti a nyálképződést. A nyálnak jelentős védő és tisztító szerepe van a szájban: gyakorlatilag átmossa a fogakat, és a bővebb nyál a baktériumok számát is csökkenti – foglalja össze a szakértő.
Balsai doktor örömmel tapasztalja, hogy az elmúlt években egyre növekszik az igényesség és a tudatosság az egészséggel kapcsolatos dolgokban, az pedig természetes, hogy minden szülő igyekszik mindent megtenni azért, hogy a gyermeke egészséges és boldog életet élhessen. Fogorvosi szemszögből ennek fontos része az egészséges és ápolt fogazat, mely a táplálkozástól kezdve az önbizalmon át sok mindent befolyásol. A mindennapi döntéseinkben érdemes szem előtt tartanunk azt a három pillért, amire a fogak tartós védelmét alapozhatjuk: a fogakra káros anyagok fogyasztásának csökkentése, a fogak megfelelő tisztítása és a rendszeres fogászati ellenőrzés (tünetmentesség esetén is!).
Érdemes megFOGadni!
A mai táplálkozási trendet eluralja a cukor, és ez a gyerekekre fokozottan igaz. Ebben komoly szerepe van annak, hogy a felnőttek közül sokan az ajándékozást, a jutalmazást és a meglepetést mind-mind az édességgel azonosítják. Már egész kiskorban érdemes rászoktatnunk a gyerekeket arra, hogy ha szomjasak, akkor tiszta vizet igyanak, hogy két étkezés között csak vizet fogyasszanak, vagy legfeljebb cukormentes rágót vegyenek a szájukba, hogy cukros nassolnivalók helyett pedig minél több gyümölcsöt és zöldséget fogyasszanak. Így nem csak több vitamin kerül a szervezetükbe, hanem a rágásról sem szoknak le.
Fotó: Patrick Fore az Unsplash–ről