A kommunikáció fontos, de vajon tesztelhető a szerelem?
Bevett csajos szokás, hogy egy doboz fagylalt és valamiféle teszt a segítségünkre lehet megfejteni, vajon minden rendben van-e a párkapcsolatunkban? Hitelesnek ítélt hírességek idézetei, szakemberek mondatai, különféle kérdéssorok, tesztek és kalkulátorok garmada közül lehet választani. A kérdés: Valóban segítenek?
Tévedünk, ha azt hisszük, ez csak a tinik megoldása lehet a szerelmi problémákra. Éppúgy használják a különféle szerelmi teszteket a házasság előtt álló fiatalok, mint a férjes asszonyok vagy nős férfiak, ahogy az elváltak is az új kapcsolatukban. Ám a végeredménnyel nem biztos, hogy jól tudnak bánni.
Rózsaszín álom az, hogy a boldog kapcsolathoz elég csupán a szeretet és a szerelem. A boldogság fenntartásához sokkal több kell a romantikánál: tudatosság. Tudatosság arra, hogy két ember kölcsönösen akarja működtetni a kapcsolatukat. Már egészen a kezdetektől. Igen, az első perctől.
Amihez mind a két fél akarata, igénye és beleegyezése szükséges. Egy kimondott vagy kimondatlan szabály alapján, miszerint figyelnek a kapcsolatukra: őrzik, óvják, terelgetik, ellenőrzik, fejlesztik, módosítják, ahogy éppen szükséges. A pár mindkét tagja törekszik arra, hogy a másik fél számára mindig érthető módon fejezze ki a szeretetét, és ugyanígy juttassa a másik fél tudomására az esetleges értetlenségét, nézeteltéréseit is. Egyetértenek abban, hogy a kommunikáció fontos.
A kommunikáció fontos: Kérdezni, kérdezni
A különféle tesztek, kérdőívek, feladatsorok és kalkulátorok valóban segíthetnek a párnak megismerni külön-külön önmagukat, és rámutatni azokra a területekre, amelyek erősséget adnak egymásnak, vagy ellenkezőleg, valamiben hiányosságot szenved a kapcsolat. A különféle kommunikációs technikák és konfliktuskezelési formák megtanulásával, valamint az önismeret fejlesztésével együtt, és külön-külön is segíthetnek önmagukon, a kapcsolatukon.
A kérdezés tudománya nagyon fontos művészet a párkapcsolatban. Megtanulni nem készpénznek venni mindent, úgy ahogy mi gondoljuk, hanem inkább visszakérdezni arra a másik mit miért mondott vagy tett úgy ahogy mondta vagy tette azt? A különféle tesztek pont a másik megismeréséhez szolgálhatnak egyféle útként.
Azonban, ha csak az egyikük áll oda kitölteni a különféle teszteket, kalkulátorokat és kérdőíveket, abból bizony csak félmegoldás bontakozhat ki, nem a teljes egész véleményüket reprezentálja, nem kettőjükről tart tükröt. Akkor sem, ha a kitöltő fél azt hiszi, hogy pontosan ismeri a másik lehetséges válaszait. A kommunikáció fontos, ez nem vitás. Pontosan ezért lényeges, hogy együtt töltse ki a pár a kérdőíveket, kalkulátorokat, hogy a másik pontos válaszát megismerhessék, és ami ennél is lényegesebb, lehetőséget nyújtsanak önmaguknak éppúgy, mint a másiknak azok indoklására, megértetésére és elfogadtatására, vagy ha szükséges, a módosítására.
Ajtón kihúzott bőrönd
György egyik reggel gondolt egy nagyot és friss szerelmét arra kérte, hogy válaszoljon neki, százalékosan kifejezve, négy kérdésére: életstílusuk, a szerelmük, a szexualitásuk és a gazdasági közösségük hányadán áll a száz százalékhoz képest. György kedvese ezt a négy területet, szerelmük frissességére hivatkozva, se nem ítélte százszázalékosnak, se nem számította hasonlóan egyforma értékűnek. Ám nem tartotta ezt égi katasztrófának, hiszen úgy vélte és remélte, egy egész élet áll előttük arra, hogy megismerjék és úgy tanulják meg szeretni egymást, ahogy az mindkettőjüknek jó lesz, és kiteljesítsék külön-külön mind a négy területet a legmagasabb arányban.
Viszont György, a kedvese válaszait végzetesnek vélte, és közölte, ezek a válaszok nem elegendőek a tökéletes párkapcsolathoz. Így összepakolta a bőröndjét és elhagyta a kedvesét. Arról, hogy György valójában Füst Milán írót idézte, már csak pakolás közben szólt. Az író a párkapcsolatot egy négylábú asztalhoz hasonlítva úgy tartotta, ha az asztal bármelyik lába hiányzik, rövidebb vagy hosszabb, mint a másik, sántít az egész, akkor az asztal, vagyis a párkapcsolat fölborul. S bár György kedvese egyetértett ezzel a gondolattal, egyrészt sosem tudta meg György saját válaszait, másrészt sosem kapott lehetőséget arra, hogy párkapcsolatban oldják meg a különbözőségeket együtt.
Egyedül nem felelhetünk a másik helyet, ahogy nem is határozhatjuk meg, mi jelenti a jó vagy a rossz választ.
Ha párban ül le két ember, akkor igazán izgalmasak lehetnek, a közös szabadidő eltöltésére, a szexualitásra, a pénzügyi tervezésre, a nyaralás megszervezésére vonatkozó kérdőívek éppúgy, mint a kimondottan a szeretet kifejezésére, a szerelemre irányuló tesztek is.
Ahhoz, hogy javítani tudjunk az így felszínre került problémákon, ahhoz mind a két fél akarata és beleegyezése szükséges. Mindkettőnek akarnia kell a szereteten, a békén és a tiszteleten alapuló közösség megteremtését. Amibe beletartozik az is, hogy a problémákat nem a szőnyeg alá söprik, nem félreteszik, és nem is egyedül kívánja egyik sem megoldani, hanem közösen, ketten. Amihez együtt választják ki az utat, a módot és a lehetőséget: mert a kommunikáció fontos. Elcsépelt folyton ezt mondani, de nem vitatható az igazsága.
Online párkapcsolati teszt
Kata és Balázs tíz év házasság után fordultak pszichológushoz, amikor már egyáltalán nem tudtak közeledni egymáshoz sehogy sem. Már hangos szóval sem. Balázs eleinte a haverjainak mesélt a problémáról, és legnagyobb meglepetésére kiderült, a barátok házasságában sem fenékig tejfel az élet. Így kapott egy weboldal címet egy párkapcsolati terapeutához. Akinek az oldalát böngészve Balázs talált egy online párkapcsolati tesztet, amit azon nyomban ki is töltött. Az online kérdőív nem volt egyoldalúnak mondható, és néhány kérdésen hosszabban el is gondolkodott, mielőtt választ adott volna.
A teszt eredménye szerint Balázs és Kata semmilyen párkapcsolati problémával nem áll szemben, így Balázs, megnyugodva, hátra is dőlt a székében. Ám később ezek a kérdések zakatolni kezdtek a fülében, így megkérte a feleségét, hogy töltse ki egyedül ő is ezt a kérdőívet, csak annyit kért Katától, hogy az eredményt ossza meg vele. Ami, már teljesen más eredményt mutatott: gyakran alakulnak ki nézeteltérések, napi viták, konfliktushelyzetek, melyek megoldása nem igazán megnyugtató egyikőjük számára sem, azaz külső segítségre van szükségük. Kata és Balázs végül felkereste a párterapeutát akinek a segítségével újra megtanultak egymással kommunikálni, egymásra figyelni és előcsalni magukból a szeretetet önmaguk és a másik felé. A kommunikáció fontos. Erre jók a kérdőívek, hogy beinduljon a valódi, értő beszélgetés.
Fontos, hogy ezeknek a teszteknek valóban legyen ellenőrizhető megoldási kulcsuk. Nem elég egy félig elhangzott előadásra, egy nem egészében fellelt kérdőívre, vagy más területre vonatkozó kalkulátorból messzemenő következtetéseket levonni, származzon az bármilyen hitelesnek vélt szaktekintélytől, ha nem tudják pontosan mindketten, hogyan kell értelmezni azokat.
Kép: Starlet Photo
Szerző: Polgár Ágnes