A modern háziasszony régen és most
Van vagy fél tucat háztartásvezetési könyvem, tíz évenkénti megjelenéssel, mindig a legmodernebb tanácsokkal. Van közöttük olyan, amit még a nagymamám vásárolt magának, és olyan is, amit már az édesanyámnak vett. S akad olyan is, amit még én kaptam. Igazi időutazás ezeket lapozgatni. S még izgalmasabb kitalálni, milyen lenne a mai modern háziasszony kézikönyve?
Életvezetési tanácsadókönyvek, szakácskönyvek, női újságok a háztartásvezetésre vonatkozóan szinte kimeríthetetlen mennyiségben jelentek meg a múlt században. Útmutató, tanácsadók voltak a mindennapi élet leggyarabban felmerülő kérdéseiben. A hatvan – százéves könyvnek már elvékonyodott, besárgult lapjai vannak, zizeg a papír, ahogy lapozom, megfáradt illat árad belőle. A húsz-harmincéves példányt már vastagabb papírra nyomtatták, kemények a lapjai, de a borító grafikája azért a régebbi idők hangulatát árasztja.
Háztartásvezetés a múlt században
Ahogy belemélyedünk a legrégebbiekbe már magunk előtt is láthatjuk az időt, amikor még hetven-száz évvel ezelőtt kézzel mostak nagymamáink, dédnagymamáink, és szappanal tiszítottak foltot. Egyébiránt citrommal és szódabikarbonával marták a rozsdát, mángolóval vasalták az ágyneműt, a parketta fényezéséhez a Tango paszta nevű viaszt kenték fel lábkefével, és szidolozták a kilincseket, hogy fényesek maradjanak.
Akkoriban még háztartási naplót vezettek az asszonyok az otthon kiadásáról és bevételéről, a heti menü alapján állították össze a bevásárlólistát, ami természetesen mindig igazodott az idényhez, hiszen nem lehetett epret kapni januárban, ahogy körtét sem májusban. Recepteket jegyeztek le benne, tervezték a házimunkák idejét. Voltak úgy nevezett főző-, mosó-, és takarító napok. Hetente jártak kosarakkal az asszonyok a piacra, a tejet a tejesnél vásárolták, húst a hentesnél, pékárut a kenyeresnél, ha nem otthon sütötték meg. A felsőruházatot napokig viselték, az inget keményítették, mandzsettagombbal kapcsolták össze az ujját, ezeket a kis gombokat külön tisztították, hasonlóan az ezüst eszcájghoz (evőeszközhöz), amit úgy fênyesítettek külön az ünnepi terítékhez. A tisztálkodásnak, hajmosásnak is megvolt a maga ideje, általában vasárnapra eresztették tele a kádat vagy dézsát, amiben egymás után az egész család megfürdött. Az 1900-as évek elején a csecsemők általában Európában és Észak Amerikában vászonból, pamutból, flanelszerű vagy bármilyen rendelkezésre álló anyagból készült, négyzet alakú pelenkát viseltek, amit a két oldalán egy biztosító tűvel rögzítettek.
Nem is kérdés, mekkora áldás volt később, a tárcsás mosógép megjelenése, majd ahhoz a centrifugáé. 1957-ben a General Electric bevezette az első automata mosógépét, ami forradalmi változást hozott a pelenkázás történelmében is. Mivel például a mosógépek már lassan szinte félszárazra centrifugálták a ruhanemület, így azokat nem kellett már kicsavargatni. Az automata mosógépek hihetetlen módon megkönnyítették a ruhák, és a pelenkák tisztítását. Bár ebben az időben jelentek meg, a még aranyárban mért eldobható pelenkák is, az háziasszonyok többsége még mindig textil pelenkákat használt. Hasonló változást jelentett a múlt század elejei szenes vasaló után, az úgynevezett zsinóros vasaló, majd a vezetékes változat. Ugye, manapság már a vezetéknélküli vasalóról is írhatnánk!? S nem feledkezhetünk meg arról sem, min főztek az asszonyok: a sparhelt után érkezett a gáztűzhely, majd a villanytűzhely, amelyek más és más használati technikát jelentettek, amiről mindig szóltak is a háztartásvezetési könyvek.
Mindehhez képest, harminc-ötven éve, már több gép segítette a nők munkáját. Az akkori modern háziasszony a háztartásvezetési könyvekből megtanulhatta, milyen módszerrel lehet a legjobban kiporszívózni a szőnyeget, hogy végre elfelejthesse, az udvaron álló porolót. Padlókefélő gépeket lehetett vásárolni, megjelent a Tili-toli szőnyegseprű, a kézi habverőt felváltotta a tekerős, majd a gépi habverő. A mikrohullámú sütő, a melegszendvicssütő, a grillező, majd a fritőz is óriási változást hoztak. Akkor már nemcsak a családfő keresett, a nők is dolgoztak, a háztartásvezetési kézikönyv tippei nagyban módosultak a dolgozó nő egyre kevesebb szabadidejéhez. A bevételi és kiadási források között, nemcsak a nő fizetése, mint pozitív tétel jelent meg, hanem negatívként a bölcsőde és óvodai díjak is.
A XXI. század modern háziasszonya
A ma háziasszonya viszont már nem szakkönyvet, hanem eszközöket kap az édesanyjától. És talán egy-két nagyon bevált családi receptet, de azt se nagyon, mert minden étel leírás ezerféle módon megtalálható az interneten. Nem beszélve a különféle alkalmalmazásokról is, amik egy sor dologra megtanítanak, vagy helyettünk gondolkodnak, figyelik az idő múlását, tartanak fejben helyettünk dolgokat. Határidőnaplót, telefonkönyvet, bevásárlólistát, takarítási naplót, terhességi naptárt, receptgyűjteményt, hozzátáplálási naplót, kalóriatáblázatot, házi könyvelést, még menstruációs naptárt is.
A friss házas Veronika például egy multifunkciós főzőgépet kapott az édesanyjától nászajándékba, amihez tulajdonképpen főzni se nagyon kell már tudnia. Készíthet benne leveseket, ragukat, tésztákat, pörkölteket, de lekvárt, süteményeket és akár joghurtot is. Még kipróbált, többször lefőzött recepteket is nyújt a gyártó a géphez, jobban mondva ezek inkább már egyfajta menetrendek, vagy használati utasításnak nevezhetőek inkább: miből mennyit, milyen sorrendben kell beletenni a főzőgépbe, ami mellett a ma háziasszonyának még állnia sem kell, mert a gép jelzi, hogy mikor kell átforgatni az ételt, illetve, ha az már elkészült.
Egy mai háztartási könyvben bizonyára az időbeosztás, takarítás és különféle rendrakási módszerekre kapnánk elsősorban ötleteket: a magyar FlyLady és a japán Marie Kondo (magyaroknak csak KonMari) tippjeivel. Majd arra, hogyan lakberendezzünk skandináv, olasz, francia avagy japán stílusban. A feng shui egészen biztosan nem maradna ki belőle. Ahogy az sem, hogyan tudjuk a legpraktikusabban a mosogatógépet telepakolni, milyen aromákkal tarthatjuk jó illatúan a szekrényt, vagy miért egészségesebb és könnyebb használni a párolva sütőgépet, a fritőznél. Bizonyára öko könyv lenne, tele környezetvédő megoldással és újrahasznosítási ötlettel. Lenne benne, tuti ötlet a kád-dugulásra, a fürdőszobai penészre. Buzdítana a komposztálásra, vagy a kert a városban akcióra is.
Az egyedülálló Andrea is igazi mai modern háziasszony: a válás után elsőként egy robotporszívót szerzett be magának. Az óvoda utáni pár órában a kislányától, minden estére kosz lett a lakásban: morzsa az uzsonna és vacsora után, papírdarabok, gyurmahasadékok, ceruzahegyezés maradványai a kézműveskedés után. Andrea megunta, hogy minden estéje a takarításról szólt. De miután meglepte magát, azóta a kis kerek áldás pont tüzetesen végigér a nappalin, míg ő a gyereket fürdeti és altatja. Andrea a mosogatógépet is elengedhetetlen tartja: – A kezem folyton, fájóan kiszáradt a mosogatástól, nem beszélve az időről, amit elvett a mindennapos feladat. Mindent, amit csak lehet leegyszerűsítek. A vásárláshoz mindig ugyanazt a listát használom, amit mindig variálok. Próbáltam egy, a mobilra letöltött alkalmazást is, de a végén ez jött be, hogy a korábbi házhozsszállítást ismételem csak, az éppen aktuális változtatásokkal. Így nem felejtek el semmit megrendelni.
Internet helyett, könyv
Nem volt internet, viszont volt könyv. Mindenre. A főzésre, a babaápolásra, a gyermeknevelésre, a díszkert gondozásra, az előszoba berendezésére, a házasélet megélésére, a mikrohullámú gépben készíthető ételekre, a beteg gyermek diétájára, és akár a szépségápolásra is. Igen, hogyan mossunk hajat, miként szőrtelenítsünk smirgli papírral a lábunkat, mivel tüntessük el a kamasz arcáról a pattanást, vagy ápoljuk magunkat a nyári leégés után a tűzőnapon. Korról korra változott ezeknek a könyveknek a tartalma, és létjogosultsága is. Manapság már szinte érdektelen egy háziasszonynak, hogyan kellene a csirkét megkopasztania, szénnel vastagítania a szemöldökét, keményíteni a lepedőt, tormát főznie avagy réteslapot nyújtania.
Manapság sokkal fontosabb, hogy minden tanács, szabály, módszer, stílus és lehetőség minél hamarabb elérhető és áttekinthető legyen, hogy hamar tudjuk kukázni azt, ami valóban nem ránk illik, és megtartani belőle azt, amire szükségünk van. Továbbá, legyen minél több DIY, azaz DO IT YOURSELF – magyarul: Csináld magad! – mód az a közvetlen környezetünkben, hogy ne felhalmozzunk, sokkal inkább újrahasznosítsunk és magunk állítsunk elő saját eszközöket, alapanyagokat, kész tárgyakat, oldjunk meg különféle életvezetési problémákat általuk.
A megoldásokhoz viszont, csakúgy mint száz vagy ötven évvel ezelőtt, a legtöbb segítséget az adja most is, ha a választásunkat pillanatok alatt csekkoltathatjuk valamelyik kortársunkkal, és erre tökéletes az internet, a könyvek helyett.
Kép: Pixabay