EltƱnt évek utån kutatva: De nem is vagyok ötven!
JĂĄrĂłkeretet kapott az ötvenĂ©ves szĂŒletĂ©snapjĂĄra, poĂ©nbĂłl. A mozgĂĄst segĂtĆ eszköz körbejĂĄr a barĂĄti tĂĄrsasĂĄgban, ahol mĂĄr csaknem egy Ă©vtizede egymĂĄs utĂĄn mindenki betölti ezt a kort. Miközben egytĆl egyig mindenki azon morfondĂrozik, hogy na de, hovĂĄ is tƱnt ez a fĂ©lĂ©vszĂĄzad?
Az idĆ mĂșlĂĄsĂĄt alig vesszĂŒk Ă©szre a mindennapokban. Az Ă©vek tulajdonkĂ©ppen Ășgy suhannak el felettĂŒnk, mellettĂŒnk mintha egy pillanat lenne. Ez a frĂĄnya megfoghatatlan izĂ©, persze csak akkor vĂĄnszorog, amikor pedig kimondottan sietni kellene, ha kicsöngetnĂ©nek mielĆtt mĂ©g a tanĂĄr a nĂ©vsorban a nevĂŒnkhöz Ă©r, ha valahol hosszan sorban kell ĂĄllni, ha vĂĄrunk egy nagyon fontos telefonhĂvĂĄst, Ă©s a kĂ©szĂŒlĂ©k csak nem akar megcsörrenni, vagy ha a mƱtĆ ajtaja elĆtt aggĂłdunk a szerettĂŒnkĂ©rt. Henri Bergson, filozĂłfus rĂĄmutatott, hogy bizony a megĂ©lt idĆ az ember hangulatĂĄtĂłl is fĂŒgg. Azaz, ha unatkozunk, akkor nehezebben telik az idĆ.
TalĂĄn a gyerekeken mĂ©rhetĆ leginkĂĄbb az idĆ vasfoga. Mert nem, a szĂŒlĆ sem Ă©rti, mikor lett az egynaposbĂłl egy hĂłnapos, majd egyĂ©ves, kettĆ-, hĂĄrom-, öt-, hĂ©t- vagy tĂzĂ©ves, jĂł nagy kamasz, majd felnĆttsĂ©gĂ©t igazolĂł tizennyolc. Csak az Ă©vfordulĂłkon, vagy mĂĄr közeledve egy Ășjabb gyertyafĂșjĂĄshoz csodĂĄlkozunk rĂĄ, hogy azt a rĂ©zfĂĄnfĂŒtyĂŒlĆjĂ©t, mikor is törtĂ©nt mindez? Mikor lett ez a gyerek ekkora? Hiszen alig volt tegnap, amikor mĂ©g Ă©desen gĂŒgyögött a kisĂĄgyban. Ăs rĂ©mĂŒlten nĂ©zĂŒnk a tĂŒkörbe, az eddig mĂ©g nem lĂĄtott rĂĄncok utĂĄn kutatva. Amik ott vannak! Pedig eddig egy sem volt!
Az idĆ igen, mindent megszĂ©pĂt, a most visszaszĂĄjalĂł kamasz milyen Ă©des volt kicsin, sosem hisztizett emlĂ©kezĂŒnk homĂĄlyosan vissza, mert hajlamosak vagyunk elfelejteni mennyi tĂŒrelem kellett hozzĂĄ a dackorszakban. Ugye, mennyi nagymama nem emlĂ©kszik arra, hogy a gyermeke milyen megĂĄtalkodott csirkefogĂł volt?
Az emlĂ©keinkkel ellentĂ©tben a testĂŒnk viszont öregszik. IdĆvel nyƱgösebben reagĂĄl mĂĄr mindenre. Egyszer csak megvĂĄltozik ez vagy az. Jobban megvisel egy nĂĄtha, könnyebben megsĂ©rĂŒl egy vĂ©gtag, lassabban gyĂłgyulunk egy betegsĂ©gbĆl. Itt fĂĄj elĆször, majd ott fĂĄj. Ăs ha nem tartjuk karban magunkat, bizony eluralkodik felettĂŒnk az idĆ.
MĂĄr a harmincĂ©ves sem olyan könnyedĂ©n bulizik ĂĄt egy Ă©jszakĂĄt, mint ahogy hĂșszĂ©vesen tette. Mint ahogy a harmincöt Ă©ves mĂĄr inkĂĄbb nem vigad mĂĄsnap reggelig, hanem mĂĄr hajnalban meghĂșzza a hatĂĄrt. Mire elĂ©ri a negyvenet, Ășgy van vele Ă©jfĂ©lkor maga is tökkĂ© vĂĄltozik, Ăgy nem reszkĂroztat mĂĄsnapig. TalĂĄn a kapuzĂĄrĂĄsi pĂĄnik hozza vissza a hĂșszas Ă©veket egy idĆre mĂ©g….szĂłval az a jĂĄrĂłkeret mĂĄr-mĂĄr indokoltnak tƱnik ötvenĂ©vesen.
Ami persze csak egy vicc, mert nem.
HiĂĄba, ötven Ă©v Ășgy el libben egy pillanat alatt, hogy csak kapkodjuk a fejĂŒnket. ElfĂșjjuk a gyertyĂĄkat, megesszĂŒk a tortĂĄt, fogadjuk a gratulĂĄciĂłkat, de mĂ©gsem Ă©rtĂŒnk semmit.
ZsigerbĆl Ă©rkezik a tiltakozĂĄs, hogy de nem is vagyok ötven! Akkor sem, ha összetesszĂŒk az akĂĄrhĂĄny gyermekĂŒnk Ă©vĂ©nek a szĂĄmĂĄt, a ledolgozott munkaidĆt, a tanulĂĄssal eltöltötteket. KĂ©ptelensĂ©g, nem lehet, szörnyĂŒlködĂŒnk.
VĂ©gig fut a gyerekkor, a szĂŒlĆk, az iskola, a nyaralĂĄsok, az elsĆ farmer, az elsĆ csĂłk, az elsĆ szerelem, a kedvenc egyĂŒttes, a fergeteges bulik, koncertek, szĂnhĂĄzak, a fĆiskolĂĄs Ă©vek, az eskĂŒvĆ, az elsĆ lakĂĄs, amit akkor kaptak meg, amikor a TanĂĄcs vĂ©gre kiutalta, az elsĆ kocka lada Ă©s egy csomĂł emlĂ©k mĂ©g. â Nem nem lehetek ötvenĂ©ves â sĂłhajt fel Ășjra a szĂŒletĂ©snapos.
A szenvtelenĂŒl fiatal huszonkĂ©t Ă©ves nem Ă©rti, mirĆl beszĂ©l a neki szörnyen öreg ötvenes, mi az, hogy nem Ă©rzi mikor lett ennyi idĆs? Majd megtudja Ć is, mire az elsĆ mĂ©lyebb rĂĄnca Ă©s Ćsz hajszĂĄla megjelenik 10-15 Ă©v mĂșlva, hogy bizony egy Ă©vtized nem több egy szempillantĂĄsnĂĄl.
Mert hiĂĄba vagyunk akĂĄr kilencven Ă©vesek, ha az elmĂ©nk Ă©pp, bizony akkor sok mindenre tisztĂĄn emlĂ©kezhetĂŒnk mĂ©g, Ă©s ha csak nem fĂĄj nagyon itt vagy ott, simĂĄn elhisszĂŒk, hogy mĂ©g mindig hĂșsz Ă©vesek vagyunk. Mert valĂłban alig pĂĄr napja volt, hogy tizenhat Ă©vesen korcsolyĂĄzott önfeledten a VĂĄrosligetben.
Ătven Ă©v felett mĂ©g nem ĂĄll meg az Ă©let, csak Ă©ppen tudatosabban kell a napokat megĂ©lni. Nem szabad abbahagyni a mozgĂĄst, oda kell figyelni a tĂĄplĂĄlkozĂĄsra, legyĂŒnk hedonistĂĄk, ne tagadjuk meg magunktĂłl a jĂł Ăzeket. TornĂĄztassuk a testĂŒnk mellett az agyunkat is. Olvassunk, fejtsĂŒnk keresztrejtvĂ©nyt, Ărjunk gyakran kĂ©zzel, ha tudunk jĂĄtszani valamilyen hangszeren vegyĂŒk elĆ Ășjra Ă©s Ășjra. Ha kimaradtak eddig dolgok az Ă©letĂŒnkbĆl, kezdjĂŒk el bepĂłtolni azokat. Igen, lehet ötven felett is zongorĂĄzni tanulni, jĂłgĂĄzni kezdeni, pszicholĂłgiĂĄt tanulni, tĂĄnclĂ©pĂ©seket venni, ismeretlen Ăzeket kĂłstolni, mĂĄs zenĂ©t hallgatni. Ăs ne, ne mondjunk le semmirĆl, fĆleg ne, ne vĂĄrjuk a nyugdĂj korhatĂĄrt, amĂșgy is messze van mĂ©g.
Boldog ötvenet!
KĂ©p: Unsplash