Málnalevél gyógyír a bajra – növények a téli fájdalmakra
A mentát, kamillát és levendulát mindannyian ismerjük. Vannak azonban más hatásos könnyen elérhető fűszerek, levelek és gyógynövények a téli betegségekre. Forrázzuk le. Dörzsöljük be. Morzsoljuk ételbe. Áztassuk. Üljünk a főzetébe. Igyuk. Borogassuk. Együk. Maradjunk egészségesek általuk.
A hideg, csapadékos téli idő beálltával a baktériumok és a vírusok könnyebben, gyorsabban szaporodnak, ezért jobban ki vagyunk téve a fertőző betegségeknek. Nátha, influenza, köhögés, fülproblémák, arcüreg-gyulladás jelentkezhetnek.
A közismert fűszerekből, gyógynövényekből egyszerű, házilag is könnyedén, gyorsan elkészíthető kivonatokat készíthetünk. Általában kellemes az aromájuk, ezért fogyasztásuk nemcsak gyógyító hatású, hanem igazán élvezetes is.
Erdei málnalevél – Rubi idaei folium
A málnát mint ízletes gyümölcsöt mindannyian ismerjük, ám arról kevesen tudnak, hogy a málnabokor levele bizony gyógyító hatású, pedig kellemes ízű, vízhajtó hatású gyógytea készíthető belőle. Számos bajra hoz enyhülést, például bélgörcsökre, gyomorfekélyre napi egy csészével kell innunk, addig, míg a gyulladás el nem múlik. Enyhíti a hányingert, segíti az emésztést. Összehúzó hatású, hasmenés esetén is ihatjuk a teáját.
Gyereknek adhatjuk hasfájásra. Torokfájásnál gargarizálásra, afta, fogínyvérzés esetén szájöblögetésre használhatjuk.
Sokan a szülőszobából ismerik, tonizáló hatással van a méh simaizomzatára, így erősíti a tolófájásokat, megkönnyíti a szülést. Enyhíti a menstruációs fájdalmat. Erősíti a méhfalat, ezért vetélés kivédésére is használják. A megtermékenyített petesejt megtapadása után 12 hétig, valamint szülés előtt és után 2-3 hétig is ajánlatos inni napi egy csészével belőle.
Élénkítő, frissítő hatása miatt mindennapi fogyasztásra is ajánlott. Igyuk napközben bármikor, lehetőleg ízesítés nélkül. Napi egy-két csészével korlátlan ideig iható. A pattanásos kamaszok magukra is kenhetik. Gyermekeknek hat éves kortól hígítva adható, egy teáskanál teafűt 2,5 dl vízzel forrázunk le.
Kakukkfű – Thymus serpyllum
Kedvelt fűszernövény. Olasz és francia ételekhez. Igyuk, együk, fürödjünk benne. Nagyon jó fertőtlenítő gyógytea készíthető belőle, mely megvéd a betegségektől, meghosszabbítja a sejtek életét, erősíti immunrendszerünket.
Vérbőséget fokozó hatása javítja a vérkeringést, vérszegénység esetén kiváló. Kezelhető vele köhögés, hörgő- és szájüregi gyulladások. Orrdugulásra inhalálni kell vele, hiszen nyálkaoldó, köptető hatása is van. A nők növényének is nevezik, mert megszünteti a menstruációs rendellenességeket és a görcsöket.
Éjszakai alvópárnában megszünteti az alvási panaszokat. Külsőleg bőrfertőtlenítő, sebgyógyító hatású. Kisgyermekek fürdővizében enyhíti a hasi görcsöket, erősíti az immunrendszert, ha a gyermek gyakran van megázva, köhög, akkor a gyerekkádnyi fürdővízhez egy evőkanálnyi gézbe kötött teát lógatunk a fürdés megkezdésekor. A felnőtt kádnyi vízmennyiségbe három liter elkészített teát önthetünk. Hetente legfeljebb háromszor használhatjuk így. A felnőttek fürdővizében értágító és nyugtató hatású.
Zálya – Salvia officinalis
A zsálya méltatlanul alulértékelt fűszernövényünk, de így is többen használják főzésre, mint gyógyászati felhasználásra. Húsok, szószok és tészták készítéséhez használják.
Összehúzó, fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatása miatt gyomor-, bélhurut, illetve hasmenés esetén használjuk főzetét.
Hatékony izzadásgátló, ezért hőhullámok és éjszakai izzadás ellen is ajánljuk változó korban lévőknek. Ösztrogénszerű hatóanyagai miatt fájdalmas menstruáció és változókori panaszok enyhítésére fogyaszthatjuk teáját.
Vértisztító hatása miatt külsőleg nehezen gyógyuló sebeket is kezelhetünk vele. Fogíny-, szájnyálkahártya-gyulladás és egyéb fogágybetegségek esetén öblögetésre használjuk.
Aranyeres bántalmakra ülőfürdőben alkalmazzuk. A szakértők csak kúraszerűen ajánlják a fogyasztását. A zsálya főzete a tejtermelést csökkenti, ezért szoptató édesanyák kerüljék.
Bíbor kasvirág, Echinacea – Echinacea angustifolia, pallida, purpurea
Más néven a lángvörös kasvirág a margarétához hasonló növény, biztonságosan használható immunerősítő szer. A növény különböző részeit – virágzatát, leveleit, szárát, gyökerét – több száz gyógyszeripari termékben felhasználják, és számos formában elérhető: szárított gyógynövényként, kapszula, tabletta, folyadék és tinktúra formájában.
A kasvirág segíthet megelőzni a két leggyakoribb vírusos fertőzést: a náthát és az influenzát.
A kasvirág véd a baktériumok, vírusok, gombák és egyéb kórokozó mikrobák ellen. Az immunrendszert általánosan serkenti. A gyógynövény hatásaként a sejtek egy természetes antivirális anyagot, az interferont fokozottabban termelik. Ezek a hatások viszonylag rövid ideig tartanak, ezért tanácsos gyakran használni ezt a gyógynövényt – heveny fertőzések esetén akár naponta többször.
A kasvirág hasznos az olyan gyakran kiújuló betegségek leküzdésére, mint például az afta, a húgyúti fertőzések vagy a középfülgyulladás. Torokfájásra vagy mandulagyulladásra higítsunk fel kasvirágtinktúrát és gargarizáló szerként használjuk.
A kasvirág bőrbetegségekre is alkalmazható. A növényből készült folyadékkal sérüléseket, tályogot, ekcémát, égési sebeket, szájfekélyt vagy felfekvést is lehet gyógyítani.
Rozmaring – Rosmarinus officinalis
Markánsabb húsok fűszerezéséhez használják. Például bárányhoz, birkához, nyúlhoz. Vérkeringést serkentő hatása miatt növeli az agyi erek vérellátását, élénkíti a memóriát. Utóbbi gyógyhatása miatt újabban Alzheimer-kórra is ajánlják. Napi egy csészével étkezések között javasolt. Migrén kezelésére vagy annak megelőzésére is alkalmazzák teáját.
Stimulálja a máj működését, emésztésjavító, epehajtó, szélhajtó, görcsoldó hatású.
Külsőleg reuma, ízületi gyulladás esetén használjuk teáját lemosószernek, valamint illóolaját és a belőle készült kenőcsöt bedörzsölésre.
A leveléből vagy olajából készült fürdő fájdalomcsillapító, izomlazító hatású. Használata nem javasolt terhesség és szoptatás idején. Túlzott fogyasztása epilepsziás rohamot okozhat.
Fekete áfonya – Vaccinium myrtillus
A fekete áfonya levele és bogyója is összehúzó, fertőtlenítő, antibakteriális hatású. Hasmenésre, vércukorszint csökkentésre, köhögésre és lázcsillapításra használható. Vérnyomáscsökkentésre, visszérre, hajszálér betegségekre és aranyérre az ereket tisztító, tonizáló hatóanyaga, az antocian teszi alkalmassá.
Használható még vese- és epekőbántalmak ellen is. Javítja a látást: retina problémákra, szürke hályog ellen is jó.
Fahéj – Cinnamomum ceylanicum
Sajátos, kellemes illata és íze van. A fiatal ágak lehántolt kérgét használjuk fűszernek és ebből készül az illóolaja. De a fahéjfák leveleiből és leveles hajtásvégeiből is állítanak elő illóolajat. Belsőleg emésztőrendszeri panaszok (étvágytalanság, puffadás) kezelésében aromás- és gyomorerősítő, valamint szélhajtó-görcsoldó kivonatok hatóanyagaként hasznosítják. Segíti az emésztést, teába ízjavítónak alkalmazzák.
A fahéj antibakteriális és gombaellenes tulajdonságokkal rendelkezik. Torokfájásra vagy rekedtség esetén két deciliter langyos vízbe egy csepp fahéj illóolajat, egy-két csepp mentát és egy csepp kakukkfüvet alaposan összekeverünk és ezzel gargarizálunk.
Ne feledjük: a gyógynövények nem azonnal, inkább kúraszerűen hatnak.
Kép: www.mamanatural.com