Lazuljunk lĂ©pĂ©srĆl lĂ©pĂ©sre!
A legkönnyebb azt mondani, hogy engedd el a problĂ©mĂĄkat, ne görcsölj dolgokon, legyĂ©l lazĂĄbb. A szĂŒksĂ©gĂ©t senki nem vitatja, csak Ă©ppen olykor azt sem tudjuk, hol is kezdjĂŒnk neki. Hogy a kutyĂĄban lehet könnyednek lenni?
Nem arrĂłl van szĂł, hogy szenvtelenĂŒl, bĂĄntĂłan viselkedjĂŒnk, mint akinek senki nem fontos, hogy Ășgy tegyĂŒnk, mint akit semmi nem Ă©rdekel, fĆleg nem arrĂłl, hogy mĂĄsokon gĂĄzoljunk ĂĄt. Hanem arrĂłl, hogyan ne legyĂŒnk görcsösek. Igen, csak Ăgy egyszerƱen.
Nem, nem Ărjuk le, hogy engedd el, mert ez a szĂł nagyon sok emberben ellenszenvet vĂĄlt ki. KönnyƱ azt mondani, engedjĂŒnk el valamit, amibe kapaszkodunk a tĂșlĂ©lĂ©sĂ©rt. Ilyen ĆrĂŒltsĂ©get csak az mond, aki vagy mĂĄr tĂșl van az önfelĂ©pĂtĂ©sen vagy sosem volt önbizalomhiĂĄnya. (vagy titkolja)
ElĆször is csillapĂtani kell a magunkkal szembeni önkritikĂĄt. Meg kell tanulnunk azt, a mindenre alapulĂł szabĂĄlyt, hogy tĂ©nyleg nem kell tökĂ©letesnek lennĂŒnk ahhoz, hogy mi is jĂłl nĂ©zzĂŒnk ki, ĂŒgyesek legyĂŒnk Ă©s sikeresek.
Az eredmĂ©ny nem a tökĂ©letessĂ©gen alapul, hanem azon, hogy bĂĄtran cselekszĂŒnk. S ha el is esĂŒnk, nem lerĂĄzzuk a kudarcot magunkrĂłl, mintha mi sem törtĂ©nt volna, hanem szembenĂ©zĂŒnk vele, tanulunk belĆle, de azonnal Ășjra nekiĂĄllunk.
Mindehhez figyelni kell a szavaink Ă©s gondolataink erejĂ©re. Le kell vennĂŒnk a negatĂv szemĂŒveget a fejĂŒnkrĆl, mindenben igyekezni kell talĂĄlni valami jĂłt Ă©s szĂ©pet. Ahhoz, hogy el tudjunk lazulni, ahhoz mentesĂtenĂŒnk kell magunkat a pesszimizmustĂłl. A laza emberek mosolyogva ĂĄllnak a vilĂĄghoz. ValĂłban. PrĂłbĂĄljuk elhinni, hogy akĂĄr jĂłl is elsĂŒlhetnek a dolgok!
A lazasĂĄg egyik kulcsa az önelfogadĂĄs. Ehhez el kell felejteni az ĂĄllandĂł összehasonlĂtĂĄst magunkat mĂĄsokhoz. Teljesen mindegy, hogy mĂĄs magasabb, alacsonyabb, vĂ©konyabb, izmosabb, feszesebb, kellemesebb hangĂș, jĂłl ĂĄll neki a piros, mĂg magunknak meg nem. Mindenkiben van több valami elĆnyös, ezeket kell megkeresni Ă©s elĆtĂ©rbe helyezni. Fogadjuk el, hogy kik vagyunk, Ă©s azt, hogy mindannyian mĂĄsok vagyunk.
Tanuljunk meg elfogadni mĂĄsok dicsĂ©retet egy szimpla köszönĆmmel. Ami utĂĄn nem következik semmilyen ellenvetĂ©s. Ha megtanuljuk elfogadni, hogy de igen mi is lehetĂŒnk szĂ©pek, kreatĂvak, kellemesek, ĂŒgyesek, jĂłk, bĂĄtrak, lelemĂ©nyesek, akkor kevĂ©sbĂ© tƱnĂŒnk görcsösnek. AzĂ©rt, mert nem szorongtunk. Ne, semmikĂ©ppen se kezdjĂŒnk el a dicsĂ©ret mögött okot keresni!
MĂĄr csak azĂ©rt sem, mert egy dicsĂ©ret egy vagy kĂ©t valamire szĂłl. AttĂłl mĂ©g mi sem leszĂŒnk tökĂ©letesek. Nem kell tĂșl dimenzionĂĄlni a tökĂ©letessĂ©get, egyszerƱen azĂ©rt nem, mert nem lĂ©tezik. Mindenki hibĂĄzik. Mindenki csak bizonyos dolgokban jĂł, mindenben senki nem tökĂ©letes.
Mikor jönnek rĂĄ, hogy nem is vagyok olyan ĂŒgyes, aggĂłdĂĄs, a görcsös ember egyik gyakori kĂ©rdĂ©se önmagĂĄhoz. Ha szimplĂĄn csak magunk vagyunk, nem bĂșjunk mĂĄs szerepĂ©be, akkor attĂłl sem kell tartanunk, hogy lebukunk. Nem attĂłl leszĂŒnk lazĂĄk, hogy megjĂĄtsszuk magunkat, vagy utĂĄnozni kezdĂŒnk olyat, aki a mi szemĂŒnkben elĂ©g laza. Hanem, akkor amikor bĂĄtran önmagunkat vĂĄllaljuk, adjuk.
Valakinek ez nem tetszik? Sebaj! NekĂŒnk sem szimpatikus mindenki, mi sem lehetĂŒnk az mindenkinek. Ha egyĂŒtt kell dolgozunk, egyĂŒtt kell valamiben rĂ©szt vennĂŒnk, akkor csak a közös feladatra fĂłkuszĂĄljunk. Egy feladat befejezĂ©sĂ©vel szimplĂĄn Ă©rdeklĆdjĂŒnk arrĂłl, hogy rendben van amit tettĂŒnk? A pozitĂv visszajelzĂ©s segĂt ellazulni, feloldani magunkban a szorongĂĄsokat.
A görcsös ember Ă©rzĂ©keny minden Ășj feladatra, kihĂvĂĄsra Ă©s vĂĄltozĂĄsra. Ăppen ezĂ©rt nem vĂĄllalja el azokat, ha mĂ©gis, akkor stresszkĂ©nt Ă©li meg. Nem is mer örĂŒlni az eredmĂ©nyeknek. EzĂ©rt kell tisztĂĄban lenni önmagunkkal az elĆnyeinkkel, a korlĂĄtainkkal, az Ă©rzĂ©seinkkel, az Ăłhajainkkal, a fĂ©lelmeinkkel. Ha reĂĄlis cĂ©lokat ĂĄllĂtunk be magunknak, akkor nem kell magunkat egy Ășjabb eredmĂ©nytelensĂ©ggel szembesĂtenĂŒnk magunkat. Ha jĂłk vagyunk abban, amit csinĂĄlunk, lazĂĄbbak is leszĂŒnk. Ne feledjĂŒk jutalmazz magunkat, ha elĂ©rĂŒnk egy (rĂ©sz)eredmĂ©nyt. Egy habos kĂĄvĂ©, egy ĂncsiklandĂł sĂŒtemĂ©ny, egy mozi vagy egy hasznos, szĂ©p holmi igazi elismerĂ©s önmagunknak.
A naplĂłĂrĂĄs segĂt megtudni, hogyan nĂ©zĂŒnk magunkra, milyen gondolataink vannak önmagunkrĂłl, miben kell fejlĆdnĂŒnk. Ezeken a, komfort zĂłnĂĄn tĂșli, terĂŒleteken Ă©rdemes kiprĂłbĂĄlnunk valami Ășjat, hogy szĂ©lesĂteni tudjuk a hatĂĄrainkat. Ha valami mĂ©gsem sikerĂŒl, akkor legalĂĄbb tisztĂĄban lehetĂŒnk azzal, hogy az a dolog, valĂłban nem nekĂŒnk valĂł. Ăs mĂ©g fordĂtva is elsĂŒlhet, lehet, hogy Ășj hobbink szĂŒletik.
VigyĂĄzzunk az egĂ©szsĂ©gĂŒnkre, mind fizikĂĄlisan, mind mentĂĄlisan. Ha jĂł bĆrben vagyunk, kevĂ©sbĂ© görcsölĂŒnk magunkon. ĂltözzĂŒnk szĂ©pen, legyĂŒnk csinosak Ă©s ĂĄpoltak. A laza, sikeres emberek figyelnek a megjelenĂ©sĂŒkre.
Ha szĂŒksĂ©ges kĂ©rjĂŒk szakember tĂĄmogatĂĄsĂĄt. Vannak olyan pszicholĂłgusok, Ă©letvezetĆ coachingok, akik segĂthetnek az önbecsĂŒlĂ©s Ă©s az önbizalom kialakĂtĂĄsĂĄban.
KĂ©p: Pixabay
KorĂĄbbi hasonlĂł tĂ©mĂĄjĂș ĂrĂĄsunk: