Felejtsd el a feledékenységet!
Elnézzük a naptárt, nem tudjuk hirtelen hányadika van és egy héttel előbb indulunk a fogorvoshoz, beírjuk a naptárba csak a darab címét, de később nem értjük mi az és így lemaradunk a színházról, otthon felejtjük a mobilunkat vagy a zárban a kulcsot, elindulunk edzésre a sporttáska nélkül. Előfordul. Ha treníroznánk az agyunkat akkor összeszedettebbek lehetnénk.
Mindenkivel előfordul, hogy el-el felejt valamit, nem emlékszik hirtelen arra ami fontos lenne, vagy a nyelve hegyén van, de mégsem jön a szájára egy szó, mert kissé kimerül, leereszt. Nem kell a legrosszabbra gondolni azonnal.
Lehet csak pihennünk kellene kicsit és kieresztenünk a gőzt. S az sem ártana, ha olykor a testünk trenírozásán túl az agyunkat is megmozgatnánk.
Ismerős ugye az az érzés, amikor egy illat, egy megsárgult fotó, de akár a mobilunkban egy kép vagy dallam hatására régmúlt emlékek sora idéződik fel bennünk?
Ez azért van, mert egy eseményre vonatkozó emlékek az agy különböző területein elszórva raktározódnak, amennyiben viszont egy emlékhez kapcsolódó bármilyen érzékszervhez köthető részével találkozunk, az összes többi érzet is felidéződik bennünk, mert a hippocampus összerendezi az emlékek töredékeit.
Ez a magyarázata annak, hogy egy dal vagy illat olyan tökéletesen visszahoz teljes eseménysorokat, a hozzájuk tartozó hangulattal együtt.
Éppen ezért, ha időnként arra hívjuk az agyunkat, hogy emlékezzünk, akkor a hippocampus területet tornáztatjuk. Vegyünk elő korábban készült képeket, gondoljunk bizonyos illatokra vagy zajokra. Mert a hipocampus fontos a tanuláshoz és a különféle tények, például nevek, események és arcok visszahívásához, illetve a megfelelő térorientáció észleléshez, koordinációjához. Vagyis odalépjünk, ahol a lépcsőfok van, és ne mellé.
Pezsdítsük fel az emlékezetünket újra és újra. A legkézenfekvőbb, ha memorizálni kezdünk: neveket a hozzájuk tatozó e-mail címekkel vagy telefonszámokkal még akkor is, ha a mobilunk helyettünk is tudja.
Memorizáljuk a feladatlistánkat vagy a bevásárlólistánkat. Recepteket. Utcaneveket.
Minden egyes nap direkt tanuljuk meg két idegen vagy számunkra ismeretlen magyar szó jelentését. Esetleg, ha amúgy is nyelvet tanulunk, vagy szeretnénk egy passzív idegen nyelvismeretünket amúgy is felszínre hozni, akkor az adott nyelven tanuljunk új szavakat. Legalább kettőt naponta. Hétről-hétre emelhetjük a tétet.
Másik kör a keresztrejtvények sokasága: a hagyományos, a skandináv, az olasz vagy a sodoku űzése újra és újra. A kvízjátékokkal, a kártyázással vagy a sakkal hasonlóan fejleszthetjük a memóriánkat.
A beszélgetések, a viccmesélés, az anekdotázás, a társasjátékok, a színház, a hangversenyek, mind pozitív módon stimulálják az emlékezet javulását.
Tudomásul kell vennünk, hogy az agyunkat éppúgy óvni kell, mint más testrészünket! Ehhez elengedhetetlen az elegendő alvás, az elégséges folyadék bevitel és a helyes táplálkozás. Mindezen túl szükség van pihenésre, amikor valóban csak a csend és a semmittevés vesz bennünket körbe! Amikor a testünkön túl az agyunk is pihen, amikor kiürítjük a gondolatainkat, hogy amikor visszatérünk ahhoz, amit éppen teszünk azt tudjuk olyan tudatosan, önmagunkkal egyeztetve tenni, hogy kevesebb dolgot felejtsünk el megtenni, felidézni, megvalósítani.
Kép: Starlet Photo
Forrás: www.ng.hu és www.mabra.com