Te segĂtesz, ha baj van?
A kibĂrhatatlan kĂĄnikulĂĄban a bĂĄcsi a belvĂĄrosban hirtelen hĂĄtrazuhant, de az ĂŒvegkirakat megtartotta, annak dĆlve csĂșszott le a földig. A felesĂ©ge mĂĄr nyĂșlt Ă©s tĂ©pte szĂ©t rajta az inget. A bĂĄcsi mellkasĂĄn hatalmas vĂĄgĂĄs volt a pacemakere miatt. MĂĄr tĂĄrcsĂĄztam is a mentĆt. Mire letettem a telefont, az öreg mĂĄr jobban volt. Mindenki mĂĄs tovĂĄbbment vagy lefagyva bĂĄmulta a jelenetet.
Ez a jelenet tizennyolc Ă©ve törtĂ©nt. Akkor nem volt mĂ©g mindenkinek mobiltelefonja, ennek ellenĂ©re rajtam kĂvĂŒl nem mozdult senki, pedig szemben volt egy telefonfĂŒlke. De mĂ©g annyira sem, hogy megkĂ©rdezze, mit tehetne? HasonlĂł eset törtĂ©nt elĆttem pĂĄr hete, Ă©s akkor is csak Ă©n nyĂșltam a telefonĂ©rt. Pedig manapsĂĄg mĂĄr mindenkinek van mobilja. EzĂșttal sem kĂ©rdezte meg senki, miben segĂthetne a bĂĄcsinak, aki nem az idĆjĂĄrĂĄstĂłl lett rosszul, hanem, mert meglöktĂ©k a tömegben az oldalĂĄnĂĄl.
Problémaérzékenység
Vajon kĂ©pesek vagyunk felismerni a problĂ©mĂĄt, a bajt? FelismerjĂŒk, hogy az adott problĂ©ma mĂĄsĂ© vagy a sajĂĄtunk, szĂŒksĂ©ges-e segĂtenĂŒnk vagy segĂtsĂ©get kĂ©rnĂŒnk, meddig hĂșzĂłdik a hatĂĄrunk a megoldĂĄs kivitelezĂ©sĂ©ben? EgyĂ©ni vagy közös a problĂ©ma? Azonnal kell megoldani, vagy kĂ©sĆbb? Milyen mĂłdon Ă©s hĂĄnyfĂ©lekĂ©ppen lehet orvosolni valamit?
Vajon mennyire lĂĄtom a környezetemben a segĂtsĂ©gnyĂșjtĂĄs kĂ©szsĂ©gĂ©t? Ezt a kĂ©rdĂ©st feltettem magamnak is Ă©s körĂŒlnĂ©ztem:
A legkĂ©zenfekvĆbb volt a szomszĂ©dok megĂtĂ©lĂ©se. Közvetlen mellettem egy kilencvennĂ©gy Ă©ves nĂ©ni Ă©lt. A nyĂĄron halt meg. MĂ©g egy hete is bekopogott hozzĂĄm olyan szomszĂ©d, aki ritkĂĄn van itthon, hogy megkĂ©rdezze, mi van a nĂ©nivel. Ha valakit nem lĂĄtunk egy ideje akkor becsöngetĂŒnk hozzĂĄ. Kinyitjuk a kaput annak a nĂ©ninek, aki a sokĂzĂŒleti gyulladĂĄsa ĂĄllapotĂĄtĂłl fĂŒggĆen vagy motoros kerekesszĂ©kkel vagy a sajĂĄt lĂĄbĂĄn, de bottal közlekedik. JĂĄr hozzĂĄ a fia gyakran, de mĂ©gis szĂĄmĂthat segĂtsĂ©gre a szomszĂ©doktĂłl is. Van, aki ruhĂĄt ad a mĂĄsiknak, van aki hĂĄzi sĂŒtemĂ©nyt nyĂșjt be az ajtĂłn, mĂĄs összesöpri a szĂ©l fĂșjta leveleket nem kizĂĄrĂłlag a sajĂĄt ajtaja elĆtt.
A kisfiam iskolĂĄjĂĄban is körĂŒlnĂ©ztem. Majd’ minden nap van olyan szĂŒlĆ, aki megkĂ©rdezi mi volt a hĂĄzi feladat, mert a gyermeke beteg, nem volt iskolĂĄban, vagy igen, de figyelmetlen volt Ă©s nem Ărta azt fel. Ăn is kĂ©rdeztem mĂĄr meg, hasonlĂł okbĂłl. A közössĂ©gi oldal zĂĄrt csoportjĂĄban segĂtĆkĂ©szen fordulhatunk egymĂĄs felĂ©.
A helybĂ©li anyukĂĄknak több nyitott Ă©s zĂĄrt csoportja is van a közössĂ©gi mĂ©diĂĄn, ahol bizony napi szinten merĂŒlnek fel kĂ©rĂ©sek, kĂ©rdĂ©sek, pedig jĂłl szituĂĄlt környĂ©krĆl beszĂ©lĂŒnk. TanĂĄcsot kĂ©rnek Ă©s adnak lĂĄzcsillapĂtĂĄshoz, rovarcsĂpĂ©shez, karate oktatĂĄsra, Ăłvodai Ă©tkezĂ©shez. Vagy fejlesztĆ tornĂĄhoz kĂ©rnek kölcsön eszközöket, kĂŒlönfĂ©le mesteremberek munkĂĄja utĂĄn Ă©rdeklĆdnek, garĂĄzsvĂĄsĂĄrt szerveznek, munkĂĄt keresnek Ă©s kĂnĂĄlnak vagy Ă©ppen a környezetĂŒk ĂĄpolĂĄsĂĄn, gondozĂĄsĂĄn fĂĄradoznak. HasonlĂł oldala van lassan mĂĄr az összes telepĂŒlĂ©snek, fĆvĂĄrosi kerĂŒletnek, lakóövezetnek is.
A facebookon szĂĄmtalan közössĂ©gnek van hasonlĂł okbĂłl is sajĂĄt oldala: egyetemistĂĄknak, tanfolyami csoportoknak, hobbi adta tömörĂŒlĂ©snek, ugyanazt a sportot ƱzĆknek, ĂĄllatvĂ©dĆknek, azoknak akik ugyanazon a jĂĄrmƱvel utaznak mindennap Ă©s azoknak akik elvesztettĂ©k a holmijukat, és a többi közössĂ©gben ahol gyakran nyĂșjtanak egymĂĄsnak segĂtsĂ©get az emberek, a legtöbbször Ășgy, hogy csak online ismerik egymĂĄst. De vajon segĂtenĂ©nk egymĂĄsnak offline is?
Vajon mi törtĂ©nik az utcĂĄn? Mi van akkor, ha valaki megbotlik, elesik? Mi van akkor, ha valaki megszĂłlĂt bennĂŒnket, mert eltĂ©vedt? Vagy zsebkendĆre lenne szĂŒksĂ©ge? Mi van akkor, ha vĂ©rt lĂĄtunk?
Offline, Ă©lĆben mĂĄr nem ilyen tiszta a kĂ©p. Pedig Ă©lesben azonnal lĂĄtszik amint dislike-olunk valakit, ha elfordulunk attĂłl, aki elesett Ă©s fekszik a földön, mert elĆbb gondoljuk azt, hogy az rĂ©szeg, mint, hogy megbotlott Ă©s maga alĂĄ fordult a bokĂĄja. Ha valaki felĂ©nk lĂ©p, hogy megkĂ©rdezze merre van a DohĂĄny utca, de mi Ășgy gondoljuk csak kĂ©regetni akar Ă©s meg sem ĂĄllunk, nem hogy meghallgassuk. Ha netalĂĄntĂĄn vĂ©rzik a keze vagy az orra, akkor plĂĄne elsietĂŒnk, mert nem akarunk semmibe sem belekeveredni.
Ahogy abban a törtĂ©netben is passzĂvak voltak az emberek, amelyikrĆl Czakik szerzĆnk mesĂ©lt: â Szombaton a Millipop nevƱ jĂĄtszĂłhĂĄzban egy hĂĄrom-nĂ©gy Ă©v körĂŒli kislĂĄny sĂrva szaladgĂĄlt, mert nem talĂĄlta az anyukĂĄjĂĄt. A sok szĂŒlĆ csak nĂ©zte, de nem mozdult. EgyedĂŒl Ă©n lĂ©ptem hozzĂĄ, hogy megfogjam a kislĂĄny kezĂ©t, hogy megkeressĂŒk a kislĂĄny anyukĂĄjĂĄt. MĂ©g annyit sem tettek, hogy felĂĄlltak volna Ă©s pĂ©ldĂĄul a jĂĄtszĂłhĂĄz dolgozĂłi felĂ© forduljanak segĂtsĂ©gĂ©rt, vagy tĆlĂŒnk mĂĄs irĂĄnyba haladva keressĂ©k az anyukĂĄt.
NehĂ©z a kĂ©p. MinĂ©l nagyobb a tömeg annĂĄl inkĂĄbb nem Ă©rzĂŒnk felelĆssĂ©get, annĂĄl inkĂĄbb hĂĄrĂtjuk ĂĄt mĂĄsra a problĂ©mamegoldĂĄsĂĄt.
Az evolĂșciĂłs pszicholĂłgia szerint az egyĂŒttĂ©rzĂ©s kĂŒlön Ă©rzelmi ĂĄllapotnak minĆsĂŒl, amely elkĂŒlönĂŒl a szorongĂĄstĂłl, a bĂĄnattĂłl Ă©s a szeretettĆl. A mĂĄsikkal valĂł azonosulĂĄs Ă©rzĂ©se az emberi lĂ©nyek alapvetĆ jellemzĆje. ĂltalĂĄnosan jelen van a vilĂĄg minden tĂĄjĂĄn Ă©s egĂ©szen csecsemĆkortĂłl tapasztalhatĂł, ahogy egy baba az elsĆ napjĂĄtĂłl kezdve tĂŒkrözi az anya arckifejezĂ©seit Ă©s mozdulatait Ă©s meg is tanulja kĂ©sĆbb utĂĄnozni azokat. Ez a folyamat rendkĂvĂŒl szorosan kapcsolĂłdik az egyĂŒttĂ©rzĂ©shez, Ă©s a mĂĄsokkal törtĂ©nĆ szimpatizĂĄlĂĄs ĂĄtĂvel az orszĂĄgok, a kĂŒlönbözĆ kultĂșrĂĄk Ă©s nyelvek között is. OrszĂĄgonkĂ©nt, de orszĂĄgon belĂŒl is, Ă©s kultĂșrĂĄnkĂ©nt eltĂ©r, mennyire segĂtĆkĂ©szek az emberek. SegĂtsĂ©g nyĂșjtĂĄskor döntĆ szempont a bajbajutott ĂĄllapotĂĄnak sĂșlyossĂĄga Ă©s felelĆssĂ©gĂ©nek Ă©szlelt mĂ©rtĂ©ke.
S ha visszalĂ©pĂŒnk a sajĂĄt kicsi mikroorganizmusba sem biztosan, hogy jobb a kĂ©plet. A szociobiolĂłgia elmĂ©letek szerint, minĂ©l közelebbi rokonsĂĄgban vagyunk a segĂtsĂ©gre szorulĂłval, annĂĄl inkĂĄbb szĂĄmĂthat az illetĆ arra, hogy segĂtĂŒnk baj esetĂ©n. Ennek ellenĂ©re gyakori, hogy kifelĂ© fordulunk Ă©s kifelĂ© leszĂŒnk Ă©rzĂ©kenyek, ahelyett, hogy a sajĂĄt hĂĄzunk tĂĄjĂ©kĂĄn sepregetnĂ©nk. Pedig, ha többet engednĂ©nk az egyĂŒttĂ©rzĂ©snek, többet beszĂ©lgetnĂ©nk, feltennĂ©nk kĂ©rdĂ©seket egymĂĄsnak, nem csak magunkban könyvelnĂ©nk el sĂ©relmeket, Ă©s segĂtenĂ©nk egymĂĄsnak jĂłl Ă©lni nem egymĂĄs mellett, hanem egyĂŒtt, vagyis jobban figyelnĂ©nk a szƱkebb offline vilĂĄgunkra, mint az online tĂ©rre, akkor talĂĄn kevesebb csalĂĄd esne szĂ©t.
KĂ©p: Starlet Photo