Kávé helyett: A pörkölt gyermekláncfű (tea) az új koffeinmentes fekete
Valójában nincs új a nap alatt, a gyermekláncfű már eleink is itták, dédanyáink házipatikájában megtalálható volt a gyógynövény szára, levele és virága. Gondosan szárították, mert tudták tele van tápanyaggal, vitaminnal, javítja az emésztést. Teának áztatták a levelét, szárát és gyökerét, méznek főzték a virágát. Készíthető belőle saláta, mézsör, limonádé is. Most a pörkölt pitypang került előtérbe, mert frissítő tulajdonságai finom alternatívát jelenthet a kávé helyett. Nemkülönben még finom is. Kipróbáltuk.
A pitypanggal számos helyen találkozhatunk. Felbukkan gondozott és elhagyatott kertekben, a játszótéren a fűben, parkokban, ligetekben, mezőkön, vagy az országutak mentén, gondolunk rá gyomként vagy vadvirágként, amiből a gyermekünk csokrot szed, és lehet játék is, amikor lefújjuk az elszáradt bóbitát, hogy tovarepüljön, de nem jut eszünkbe, hogy teát főzzünk belőle.
Holott a pitypang, vagy más néven gyermekláncfű gyökereiből, leveléből és virágából ízletes frissítő készülhet. Dédanyáink házipatikájában az egyik elengedhetetlen gyógyír volt. A pitypangot ősszel és tavasszal gyűjtik, elsősorban a növény levelét és föld feletti részét, mert tele van táplálékkal: rost, ásványi anyagok és vitaminok gazdagítják. Remek A-, C- és K-vitamin, mangán, vas forrás. A gyökerét legújabban pörkölik, a kávéhoz hasonló íze miatt egyre többen kedvelik.
A pitypang gyógyhatásai
Gyermekláncfű kávé
A pörkölés a pitypang tealeveleknek már robusztusabb, merészebb, dohányosabb ízt kölcsönöz, ami így kiváló kávépótló megoldás. Bár nem tartalmaz koffeint a gyermekláncfű, mégis élénkítő a hatású, az emésztésre gyakorolt jó hatása miatt, mert az epe termelését és kiválasztását serkenti.
Ha magunk szednénk és pörkölnénk
Virágzás előtt a pitypang levelét érdemes gyűjteni, ősszel vagy tavasszal a gyökerét, a virágzás idején a szárát. A szárított gyökeret gyógynövényboltokban, teaüzletekben is könnyen beszerezhetjük például ITT. A szárított és apróra vágott vagy tördelt pitypanggyökeret egy öntöttvas vagy teflon serpenyőben kis lángon és gyakran kevergetve süthetjük, pörkölhetjük, pont akkor lesz, amikor már illatos lesz, és a színe világosról majdnem sötétbarnára változik. Betehetjük 180 Celsius fokos sütőbe is pörkölődni, viszont ne hagyjuk magára, néhányszor rázzuk át, hogy mindenhol jól átsüljön, ne égjen. Így nagyjából 20-25 perc kell neki. De pörkölhetünk lassan is, mintegy 100 ° C hőmérsékleten öt-hat órán át. Ha megszáradt kávédarálóban finomra őrölhetjük. 1-2 teáskanálnyi ízléstől függően elég egy adag tea-kávéra. A pörkölés mértéke ízlés kérdése is, érdemes kisebb adagokkal próbapörkölést és kóstolást végezni. Készen is megvásárolhatjuk a pörkölt pitypanggyökeret, amihez kávéhoz hasonló teát főzhetünk.
A pörkölt gyermekláncfű (tea) az új koffeinmentes kávékülönlegesség
- 2 teáskanál pörkölt pitypanggyökér
- 2 teáskanál pörkölt cikória
- ½ teáskanál édesköménymag
- Fél liter víz
- 1 fahéj rúd vagy vanília őrlemény csészénként
Tegyük az összes hozzávalót egy teafőző edénybe, öntsük fel a vízzel, és főzzük 10 percig. Szűrjük le. Minden csészébe tegyünk egy-egy fahéjat, vagy vaníliarudat, de használhatunk őrleményt is, öntsük le a teával. A tetejére dobhatunk a pitypang virágfejéből is. Hidegen vagy melegen, ahogy jobban esik, kortyolgassuk el. Édesíthetjük pitypang mézzel, vagy cukorral, ahogyan jólesik.
A gyermekláncfű kávé nem tartalmaz koffeint, ezért késő délután és az esti órákban is élvezhető, és a nap folyamán is bátran kortyolhatjuk, ha nem szeretnénk több koffeint fogyasztani, de arra ügyelni kell, hogy a pitypang vízhajtó hatású. A mellékhatások között szerepel az is, hogy bizonyos véralvadásgátló szerekkel nem jó együtt fogyasztani.
Szerző és kép: Polgár Ágnes