Az első advent és a többi három is pont úgy jó, ahogyan sikerül!
November végére annyira korán és olyan kormosan sötétedik, hogy az első advent estéje tulajdonképpen már délután elkezdődik. Hosszan marad idő megélni az első gyertyagyújtás ünnepét, vagy menet közben bekapcsolódni, ha a nap második felében esik le, ja' ma már advent van. Teljesen mindegy hogyan alakul, pont úgy lesz jó, ahogy az idén sikeredik. Nem akarom frusztrálni az olvasót, ez az írás azoknak is szól, akik ma lemaradtak az eseményről. Még van három hétvégénk.
Minimális ismeretterjesztéssel kezdeném írásomat, ha hirtelen nem ugrana be mi is az advent és miért is gyújtunk minden hétvégén egy-egy gyertyát? Már ha gyújtunk. Mert hitünk, világnézetünk, szokásaink engedik, na meg mi is igény tartunk erre az ünnepre.
Várakozásé a főszerep
Az advent a keresztény kultúrákban a karácsonyt megelőző várakozás időszaka. A karácsonyt megelőző négy vasárnap eseménye. Az advent szó jelentése: eljövetel. Az advent változó ünnep, első vasárnapja minden évben más időpontra esik. Az advent időpontjának kiszámítása nem ördöngösség, mindig a november 27. és december 3 közé eső első vasárnapon van az első advent vasárnapja.
A mai adventi koszorú ősét Johann H. Wichern német evangélikus lelkész készítette Hamburgban a XIX században. Egy fenyőkkel díszített, felfüggesztett szekérkerékre 24 fehér gyertyát erősített fel, minden adventi napra egyet-egyet. Mondhatnám, hogy manapság az adventi koszorú általában fenyőágból és egyéb örökzöldekből készül, de ez sem igaz már. Mint annyi minden másnak, úgy az adventi koszorúknak is van trendje, most hódítanak a tollakkal, szőrökkel bevont koszorúk rózsaszín, bézs, fehér és ezüstszínekben.
A katolikus hagyományokon alapulva négy gyertya áll a koszorún, ebből három gyertya színe lila, egy pedig rózsaszín. A lila a bűnbánat és a megtérés színe, míg a rózsaszín az örömé. De a mai trend szerint a gyertyák lehetnek fehérek, ezüstök, zöldek, kékek vagy akár barnák is. A gyertyákat vasárnaponként vagy előző este gyújtják meg, minden alkalommal eggyel többet. A rózsaszín gyertyát a harmadik vasárnapon szokták meggyújtani. Advent utolsó vasárnapján már mind a négy gyertya ég.
Ahogy telnek a vasárnapok úgy közeledünk a karácsonyhoz, és sokasodnak meg a teendőink.
Ahogy esik, úgy puffan
Az advent megtartása nem előírás, legfeljebb akkor, ha hívők vagyunk. És még akkor sem. Számtalan esemény, történés gátolhatja. Tíz évvel ezelőtt még egy árva gyertyát sem gyújtottunk, mert a friss diagnózisom a rákbetegségemről elsöpörte az advent fényét. Még úgyis, hogy az advent a várakozás, a hit, a remény, az öröm és a szeretet szimbóluma.
Az első, lila gyertya jelentése, a katolikus hagyományok szerint a hit szimbóluma, az első emberpár Ádám és Éva után, akiknek elsőként ígérte meg Isten a megváltást. A második lila gyertya szimbóluma a remény, miszerint Isten megígérte a zsidónépnek, hogy a Messiás tőlük származik és eljön. A harmadik lila gyertya, Keresztelő Szent Jánosra utal, aki Jézus eljövetelét hirdette és készítette az utat az emberek szívéhez, ez a gyertya a szeretet szimbóluma. A rózsaszín gyertya, Szűz Máriára emlékeztet, aki megszülte a fiút, Jézust, vagyis ez az öröm szimbóluma.
Egy évvel később, amikor már túl voltam az összes kemoterápián, már nem feledkeztem el az advent ünnepéről, sőt kimondottan figyeltem arra, hogy átadjam a fiamnak az adventi várakozás szépségét. Viszont egy kisgyerek mellett nem feltétlenül van egy anyának, háziasszonynak ideje és lehetősége arra, hogy adventi koszorút készítsen, vagy méregdrágán megvásárolja a készet, így volt olyan évünk is, amikor csak annyira futotta, hogy egy tálra elrendeztem a gyertyákat. Szerintem, nem számít.
Örülni annak, ami éppen összejön
A lényeg inkább azon van, hogy míg csinosítgatjuk az otthonunkat, elrendezzük a koszorút, meggyújtjuk a gyertyát, és bibliai vagy más történetet olvasunk vagy nézünk, addig is együtt van a család. Ha még süteményt is tudunk sütni akkor igazán teljesnek érezhetjük az adventet. Akkor is, ha morzsálódik a hókifli, lapos lesz a mézes kalács, vagy nem, de a díszítő tojáshabbal ügyetlenek vagyunk, és csak maszatolunk vele.
Idén nálunk például letört a rénszarvas feje. Nem baj, van még három adventünk az idén, süthetünk még másikat. Az advent a karácsonyra várakozás időszaka, nem az a lényege, hogy minden tökéletes legyen ezen a négy vasárnapon, hanem az, hogy ebben az időszakban, ebben a négy hétben lecsendesedjünk, eljussunk testben és lélekben oda, hogy valóban meg tudjuk élni a karácsonyt. Pont azért, hogy a karácsony ünnepének úgy tudjunk örülni, ahogyan idén éppen sikerül! Ahogyan éppen az életünk hozza.
Szerző: Polgár Ágnes
Forrás: ITT
Kép: Pixabay