Jó estét! – Nem billeghetünk, jól számolnunk igenis tudni kell!
Jó estét!
Nem billeghetünk, jobb ha tudunk számolni!
Edward Lewis (Richard Gere) az Operában a következőt mondja Vivian Ward-nak (Julia Roberts) a Micsoda Nő című filmben: „az első találkozás az operával eldönti, hogy lesz tovább. Az ember vagy megszereti vagy megutálja. Ha tetszik, mindig szeretni fogja, ha nem, akkor talán megtanulja méltányolni, de sohasem fog a lelkéhez férkőzni”.
Ez a mondat szerintem, nem csak az operára illik. Hasonlóan lehetünk a matematikával, a kémiával, a történelemmel vagy a fizikával is. Amikről az iskolapadban ülve nem biztos, hogy pontosan sejtjük mire lesz egyszer jók nekünk.
Most nem arról szólok, tegyük is félre a magyar oktatási helyzetet, hogy az milyen, mennyire nem az életre tanít, menjünk jóval messzebbre, egészen az Amerikai Egyesült Államokig, ahol a matematikának, a számoknak a mai napokban igen nagy jelentősége van. Felfoghatatlan mennyiségű szavazatot kell éppen összeszámolniuk az 59. Amerikai elnökválasztásra.
Ahogyan nálunk, úgy ott is négyévente tartanak választást. Az Egyesült Államokban nem közvetlenül választják meg a kormány-, illetve államfőt, hanem az 538 elektorból álló elektori kollégium dönt az elnök személyéről. Az electoral college testületben az amerikai alkotmány minden tagállamnak a képviselőivel és szenátoraival megegyező számú elektort allokál.
A híreket figyelve szoros a küzdelem. Az amerikaiak nem csak személyesen, hanem digitálisan is szavaznak, levélben. Ez utóbbit nehezebb számolniuk az óceán másik oldalán. Vannak államok, ahonnan már beérkeztek a szavazatok, és vannak, amelyekre még várni kell.
A matematikán most a világ szeme, a számokon, amik elvileg nem hazudnak. Kétszer kettő, mindig négy. Tehetünk bármit. Próbálkozhatunk. A matematikát, ha nem értjük, akkor sem hazudik. Mágia sincsen benne. Ez nem egy többismeretlenes egyenlet, még csak nem is többszörös zárójeles feladvány, ami megzavarhatja a számolót, itt csak a megfelelő helyre kell húzni a strigulát, amit aztán össze kell adni.
Bármi is lesz az eredmény, az mindenre kihatással van, nem véletlenül fontos ott is, hogy egyáltalán szavazzanak az emberek. Akárcsak itthon, ott is arra biztatnak híresek és hírhedtek, hogy éljenek a voksolási lehetőségükkel az emberek.
Demokrata vagy republikánus viszi el a több voksot? Nem tudjuk, de kíváncsian várjuk az eredményt! Addig olvashatjuk az elemzéseket, a jóslatokat, a feltételezéseket, az iránymutatásokat, amik egymást érik a világban mindenhol, mert ami jelenleg Amerikában történik, az nem csak nekik fontos, mindenkire kihatással van. Ránk európaiakra, magyarokra is jelentőséggel bír.
A billegő államok voksaira várunk. Azokra, ahol többnyire egy számjegyű a különbség a jelöltek közt: Észak-Karolina, Georgia, Wisconsin, Nevada, Pennsylvania és Michigan. Nem vitás, fontos, hogy tudjunk számolni, mégpedig jól. Főleg a billegő államokban kell most észnél lenni. Teljesen mindegy, hogy szeretjük a matematikát vagy sem. Méltányolnunk kell. Nem billeghetünk, jól számolnunk igenis tudni kell! Ne feledjük, soha nem a számok hazudnak!
Szerző: Polgár Ágnes
Kép: Adobe Stock