A legújabb zenés gyerekkönyvek – könyvajánlónk következik
Köztudott, hogy a gyerekekre jó hatással van a zene, már babakortól énekelünk nekik, zenét hallgatunk velük, mondókás és éneklős babafoglalkozásokra visszük őket. Óvodában sokat dalolnak, és ebben a korban a kiegyensúlyozott gyerekek magukban dúdolnak. Aztán valahogy alábbhagy a lelkesedésünk nekünk is, nekik is; és ha nem kezd valamilyen hangszeren játszani a gyerek iskolásként, akkor már nem is veszi körbe annyi zene. Ezért összegyűjtöttük a legfrissebb gyerekkönyveket, amik zenéhez és hangszerekhez kapcsolódnak és talán kortól függetlenül megunhatatlanná válnak.
Zene, gyerekek és Dan Brown?
Dan Brown rejtélyekkel és kalandokkal teli könyveivel lett világhírű, de most meglepte rajongóit, mert egy zenés gyerekkönyvvel rukkolt elő, mi több, ő maga komponálta a zenét. Nem köztudott, hogy hároméves korától zongorázik és volt időszak, amikor zenészként és zeneszerzőként kereste kenyerét. A könyv címe Vad Szimfónia és tele van mókás állatokkal, valamint hangszerekkel.
Egy másik érdekessége is van a kötetnek, ugyanis magyar az illusztrátor! Bátori Zsuzsanna, külföldön kiejthető és megjegyezhető formában Susan Batori, több mint háromszáz művész közül lett kiválasztva a feladatra. Neki köszönhetjük, hogy az egész könyv életre kel, színes vidám figuráit azonnal megszeretjük.
A kötet valójában képeskönyv és egy egyszerű történet mentén halad: Cin művész úr, az egér karmester, felkeresi állat barátait, akik csatlakoznak hozzá hangszereikkel, hogy a könyv végére összeálljon a zenekar. Útja során erdőt-mezőt, tenger mélyét és a száraz szavannát is bejárja, közben megismerjük az állatokat és élőhelyüket, valamint a hangszereiket. Minden oldalon rövid versek és kis bölcsességek fogadnak minket.
Nem Dan Brownról lenne szó, ha nem lennének rejtvények is a kötetben. Minden oldalon meg kell találni egy méhecskét, aki lehetetlen helyekre képes elbújni, valamint betűk vannak szétszórva, amik hangszerek neveivé állnak össze. Sőt, az utolsó oldalon egy kódolt üzenet vár megfejtésre.
De mitől zenés könyv a Vad Szimfónia?
A könyvhöz egy ingyenes telefonos applikáció is jár (a belső borítón lévő QR kód alapján eljutunk a letöltési lehetőségekhez), amely érzékeli az adott oldalt és az ahhoz kapcsolódó zenét kezdi lejátszani. Az applikáció kizárólag zenehallgatásra való, így nem is szükséges a gyerekek kezébe adni a telefont (ha valaki ettől tartana). 2-3 perces, lassú vagy pattogós, vidám vagy elegáns melódiákat hallhatunk, komolyzenei tételeket, nagy zenekar előadásában. Dan Brown nem titkolt célja, hogy megkedveltesse egy új generációval a komolyzenét. Ezek a csodálatos melódiák és a színes, mókás illusztrációk teszik egyedivé a kötetet.
Ajánlott 3 éves kortól, mert a színes képeket és a versek ritmusait már ők is értik, a méhecskét már ők is kereshetik, majd a kicsit nagyobbak –akár 9 éves– korig már a betűket is megtalálják, értik az életbölcsességeket, a gyönyörű zene miatt pedig a felnőtteknek is kikapcsolódást jelent.
(A Vad Szimfónia a GABO kiadó gondozásában jelent meg.)
Pepe zenés könyvei
Szintén kisgyerekeknek szól a Pepe sorozat, amely először 2018-ban jelent meg Pepe és a zenekar címmel, most újra aktuális, mert két új könyv jelent meg a napokban. Magali Le Huche francia illusztrátor, akinek több mint negyven gyerekkönyvet köszönhetünk és egyedi állatkaraktereit könnyen megjegyezzük. A illusztrációk elkészítésén túl, általában a maga írja a könyveit.
Már az első kötetben megszerettük a vidám kiskutyát, Pepét, aki erdei sétája közben különböző frakkos állatokkal találkozik, akik egy-egy hangszert mutatnak meg neki. A könyv lapjain keresztül is érezhető gombok megnyomása után az adott hangszer hangját hallhatjuk néhány másodpercig. A komoly hangszerek mellett vicces hangeffektek is felfedezhetőek, amik megnevettetik a kicsiket. A történet itt sem bonyolult, pár sor van egy oldalon, főleg az adott állat és hangszer nevét olvashatjuk. Kedves figurák, vidám színek, érzések és hangulatok, tipikusan egyszerű, de nagyszerű.
A sorozat folytatódott Pepe és Mozart kötettel, ahol Fifi nyuszival veszik nyakukba a várost, hogy ne zavarják próbájukkal a mogorva szomszédot. Szerencsére mindenhol zenészekbe, hangszerekbe és dallamokba botlanak. Ezt követte Pepe az operában, amely könyvben egy operaház színfalai mögé pillanthatunk be, megnézhetjük a színpadot, az öltözőket, a jelmezeket, az egész épület szerkezetét.
Pepe és Vivaldi (jelenleg, írásunk megjelenésekor nem kapható), a karnevál idején járja be a kiskutya Velencét, híres épületeit, titkos csatornáit és hatalmas lagunáit, vízen és szárazföldön egészen késő éjszakába nyúlóan.
Mindegyik azt az élményt kapjuk, amit az első kötet után várunk, sőt itt már hosszabb dallamok is felcsendülnek híres zeneszerzők műveiből. Pont ez az egyik nagy előnye a könyveknek, hogy kedvet kapunk meghallgatni a teljes Varázsfuvolát vagy a Négy évszakot.
A kicsi kezek is könnyen tartják
A két legújabb kötet Pepe a diszkóban, valamint Pepe és az afrikai zene. Az előzőben New York utcáin keresztül jut el kedvencünk barátaihoz gyakorolni, majd a diszkó-táncversenyre, olyan jó zenékkel, hogy lábunkban a „bugi”! Utóbbiban pedig Afrikába repülünk és különleges hangszereket ismerhetünk meg a különböző afrikai állatok által bemutatva.
A könyvek tizenhat oldalból és egy műanyag mechanikus hátlapból állnak, elemmel működnek, amelyek cserélhetőek; kis alakúak, így a pici kezek is könnyen meg tudják fogni. Viszonylag vastag papírra nyomták az illusztrációkat, ezért egész strapabíróak. Bár 3 éves kortól ajánlott, lehet korábban is használni, azt javasoljuk, hogy onnantól lapozgassuk közösen, amikor már nem tépi a könyvek lapjait, illetve nyomni is tud a baba.
(Magali Le Huche zenélő könyvei a Geopen kiadó gondozásában jelennek meg.)
A fenti könyveknek köszönhetően újra beköltözik otthonunkba a komolyzene, legyen az klasszikus, vagy újkori. Remélhetőleg hatásukra többet hallgatunk mi magunk is zenét. Közös programnak ideális a könyvek lapozgatása, vagy csak úgy összebújni és nagyokat hallgatni.
Szerző és kép: Szoknya és Nadrág