Köztünk élnek: minden szuperhőst anya nevelt fel
Sorozatot ma már mindenki néz. Még a gyerekek is. Mert már készülnek kifejezetten a hét-tizenkét éves korosztálynak szóló sorozatok is. És mi is lehetne a legizgalmasabb téma? Szuperképességekkel bíró emberek, iskolai nehézségek, barátkeresés, cikázó villámok. És még némi egyéb. Ez a Szuperhőst nevelek. Vajon ennyi elég, hogy a képernyőhöz szegezzen bennünket?
A karantén idején talán azokban a családokban is több időt töltöttek az online felületeken, ahol eddig ez nem volt szokás. Valószínűleg a gyerekek is többet bámulták a képernyőt. Hogy ez jó vagy sem, az egy külön írás témája is lehetne. De az biztos, hogy a családok legfiatalabb tagjait egy idő után egyre nehezebb volt lekötni a bezártság és a digitális oktatás szokatlansága miatt.
Ezért olykor jól jöhetett, hogy filmeket, rajzfilmeket nézhetünk együtt. Az elkövetkező napokban pedig startol a nyári szünet, így a filmes alkotások úgy néz ki, hogy továbbra is velünk maradnak.
A képernyő előtt ülni nem mindig ördögtől való. A gyerekeknek szóló filmek között találhatunk igazán értékeseket, amelyek akár példát mutathatnak. A szerintünk legjobbakat ebben a témában már korábban összegyűjtöttük (ITT).
Izgalmak és problémák
A sorozatokban az a jó, hogy egy rész nem vesz el annyi időt, de mégis kitart egy ideig, így nem kell folyamatosan újabb és újabb néznivalót keresni. Minden részre jut egy kis izgalom, amely miatt várjuk a következőt. Nincsen ez máshogy a gyerekeknek szóló sorozatoknál sem. Ezekből sincs hiány manapság. Mi a 6 és 9,5 éves fiainkkal legutóbb a Szuperhőst nevelek címűn rágtuk át magunkat. A befejező rész után meglehetősen vegyes érzésekkel álltam fel a kanapéról.
Azt le kell szögeznem, hogy a fiúknak tetszett. Ami azért furcsa, mert már a magyarra fordított cím is sugallja, hogy a Szuperhőst nevelek nem feltétlenül a szuperhősről, ebben az esetben Dionról szól. A történet nem csak vele foglalkozik, hanem az ő családjával. A főszereplő nem csak Dion, hanem az édesanyja, Nicole.
Szuperhőst nevelek
Dion egy nap úgy ébred, hogy kirobbantja a reggeli müzlijét a tálból. Az édesanyja persze először azt hiszi, hogy már megint a fia figyelmetlensége miatt borult ki a reggeli. De elég hamar rájön, hogy itt bizony a szuperképességekről van szó. Dion egyébként eléggé magának való nyolcéves kisfiú, nehezen fogadják el a jóval menőbb osztálytársai. Persze a szuperhősködéssel ő is menőzhetne, de természetesen ezt titokban kell tartani.
Kizárólag a kerekes székhez kötött Esperanza barátkozna vele szívesen. Dion édesapja egy innovációs kutatócégnél dolgozott, és az időjárást figyelte meg. Sajnos egy baleset miatt nemrég elvesztették, emiatt az édesanyja érthetően nagyon szomorú. Az édesapa legjobb barátja, munkatársa, s egyben Dion keresztapja, Pat segíti őket. Ő ott van akkor is, ha nem kellene. Ahogyan haladunk előre a történetben egyre izgalmasabb dolgok derülnek ki Dion képességeiről, és a többi szereplőről is.
A téma abszolút a gyerekkorosztályt célozza meg. Ki ne szeretne legókat röptetni, vagy csak kitárni a karjait a szobájában, és várni, hogy a sajtos rágcsa ott landoljon? Természetesen ez minden gyerek vágya. De a megvalósítás meglehetősen felnőttesre sikerült. A Szuperhőst nevelek jóval komolyabb témákat boncolgat, mint hogy hogyan is élnek a szuperhősök.
Van itt szó – ha néha csak érintőlegesen is – gyászról, iskolai kudarcokról, rasszizmusról, kizsákmányolásról, a szingli anyuka mindennapjairól, elfogadásról, kirekesztettség érzésről, amely a barátkozást is megnehezíti. Így igencsak nagy szerep jut a szuperhőst nevelek kérdéskörnek. Hiába a közvetve Diont érintő problémák (például a kirekesztettség az iskolában), ebben is inkább Nicole érzései domborodnak ki.
Köztünk élnek
Persze a szuperképességek is hangsúlyosak. Nagyon is. Látványos reptetéseket, és cikázó villámokat is láthatunk. Mondhatnánk, hogy hasznos és tanító jellegű, hogy a Szuperhőst nevelek-ben megjelennek a problémák is. Mert ezekkel is együtt élünk, ezek is részei a mindennapoknak. Azért érdekes látni, ahogyan Nicole-t ostromolják a férfiak. Talán nem idevaló. Ezen kívül is akad bőven probléma a sorozatban.
Esperanza személye kifejezetten üdítő. Hiába a sérülése, egy cseppet sem sajnáljuk, inkább elfogadjuk, hogy olyan, amilyen. Az évadot záró csattanó nagyot szól, még felnőttként is izgultam, hogy most mi lesz. Ha nem zavarja a gyerekünket, hogy Dion anyukája kicsit többet szerepel, mint kellene, akkor akár élvezhetjük is a sorozatot. De csak kifejezetten szülőkkel együtt. Ki tudja, talán az volt a készítők terve, hogy anyát és gyereket egyszerre a képernyő elé ültesse?
Azért jó látni, hogy a szuperhősök köztünk élnek. És való igaz, hogy őket is anya nevelte fel. Most már ezt is tudjuk, hiszen láttuk.
Szerző: Karóczkai-Müllner Helga
Kép: www.netflix.com