Naprakészen, stresszmentesen
Az önmagunkkal szembeni túlzott elvárások, a tökéletességre hajtás, a pihenés nélküli állandó multi-tasking kicsinálja a nőket és férfiakat egyaránt, mi több, a párkapcsolatot is nagyban megviseli.
Mindannyian tudjuk, hogy a stressz betegséghez, kiégéshez, impotenciához vezethet mindez. Mégis sokan nem ismerik fel magukon, hogy tulajdonképpen idegesek, aggódnak, félnek.
Meg kell tanulni összpontosítani, figyelni önmagunkat és igenis felismerni mikor kell abbahagyni a munkát, kikapcsolni a wifit az összes kütyünkön, vagy úgy ahogy van a lakásban, legyen offline az egész család és pihenni, nem idegeskedni. Fontos, hogy tudatosodjon bennünk, mikor elég már, mikor befolyásolja a testünket, lelkünket, a viselkedésünket az állandó vibrálás, aggodalom, stressz. Csak akkor tudunk változtatni, lecsillapodni, megnyugodni, leállni, ha felfigyelünk ezekre a pillanatokra.
Ha sikerül elcsípnünk azokat a jelzéseket -belső remegés, magasabb hangvétel, légszomj, szédülés, sírásra való hajlam, mindjárt felrobbanok állapot – ami már túlmutat azon, hogy simán csak elfáradtunk, vagy izgulnánk, akkor muszáj megállnunk és önmagunkra koncentrálnunk.
Tanuljunk meg magunkra figyelni, a jelzéseinkre, és lehetőleg azon nyomban kezelni az ilyen helyzeteket. Megállni abban, amit éppen végzünk, ha szükséges vonuljunk félre, hogy koncentrálni tudjunk magunkra. Vegyünk mély levegőt, figyeljünk a légzésünkre, hunyjuk le a szemünket, és kezdjük végiggondolni, miért aggódunk, mi okunk van a félelemre, mi az ami bánt bennünket, és nézzünk szembe azzal a ténnyel, vajon mi az, ami ezt okozza. A napi szorongások,önmagunkkal szemben hozott túlzott elvárások, a megmászhatatlannak tartott célok – és most tegyük félre a nagy valódi tragédiákat – valójában gyakran megoldható helyzetek, vagy szétbontható, felosztható, akár részletekben is megoldható feladatok, olyanok, amelyek aggódás nélkül elérhetőek.
Ha ezt felismertük, akkor már könnyebb dolgunk van, mert már csak a megoldásra kell koncentrálnunk. Egyszerűen meg kell önmagunkkal beszélnünk, hogy nincs mitől tartanunk, van megoldás, nincs miért idegeskednünk. Tegyük fel a kérdést: végül is mi legrosszabb, ami történhet velünk?
A pillanatnyi relaxáción túl, sem árt, bevezetni, ha eddig nem tettük, a kikapcsolódást, feltöltődést napi szinten. A stressz elkerülésének ez az egyik legfontosabb alapfeltétele, hogy legyenek olyan időszakok, amikor nem foglalkozunk semmivel, csak azzal, ami boldoggá tesz bennünket, és segítenek kimozdulni a mindennapok idegtépő rutinjából.
A másik, a feszültség levezetésének és nem mellékesen az egészség megőrzésének egyik legegyszerűbb és legjobb módja a testmozgás, a sport.
Püföljünk egy bokszzsákot, miközben magunk előtt látjuk a stresszünk fő forrását, legyen az a főnökünk tenyérbemászó képe, az asztalunkon halmozódó feladatok sora, vagy a lejárt csekkek mennyisége. Mehetünk futni, itt van a jó idő, hagyjuk a gondolatainkat helyrerázkódni az agyunkban. Irány az uszoda, a strand és tempózunk amennyit csak bírunk.
Ám, ha ez mind nem segít, akkor fogyasszunk nyugtató gyógynövényeket, természetes stresszölő kivonatokat, teákat. A citromfű, az orbáncfő, a macskagyökér mind-mind feszültségoltó hatásúak.
S végső soron sose hagyjuk abba az önvizsgálatot, a beszélgetéseket önmagunkkal, legyünk naprakészek, hogy időben felismerjük, ha újra csúszni kezdene lábunk alól a talaj. Különösen akkor, ha tudjuk, hogy most egy olyan időszak következik az életünkben, amikor nagyon szükséges, hogy valójában apai-anyait beletegyünk. Ha felkészülünk arra, hogy ettől akár ingerültebbek is lehetünk, esetleg szoronghatunk, akkor tudatosan elkerülhetjük a nagy kiborulásokat!
Kép: Pixabay