Téli testmozgás nem csak pingvineknek
Lehetünk olyan elvetemültek a repkedő mínuszok, a szeles idő és a havas, csúszós terepviszonyok ellenére is hogy kint, a hidegben végezzük a testedzésünket. Mindegy, hogy futásról, kerékpározásról, lovaglásról, vagy túrázásról van szó, egy kis nehézség még nem tántoríthat el bennünket a kedvenc mozgásformáink gyakorlásától, csak nem mindegy hogyan indulunk neki. Jó tanácsok a téli testmozgásról:
A téli testmozgás nem csak a pingvineknek megengedett. Nekünk, embereknek is. Télen csak lelassul, de nem áll meg az élet. Ha odafigyelünk és körültekintően végezzük a téli edzéseinket, a tavasz beköszöntével számos pozitív hatást tapasztalhatunk majd, ezért érmes próbára tenni magunkat a hidegebb időszakban is.
A téli testmozgás
A téli testmozgásnak is megvannak a maga szépségei, ugyanakkor sokkal nagyobb figyelmet kell fordítanunk mind az előkészületekre, mind a kivitelezésre is. Ha nem szeretnénk egyből megbetegedni, vagy egy kis butaság miatt hónapokra lesérülni, gondosan át kell tekintenünk, hogy mennyiben is lesz más a téli testmozgás a nyáron megszokottól és számba kell venni minden olyan tényezőt, amelyek megnehezíthetik a dolgunkat.
A hidegben történű edzésmunka a körülményesebb kivitelezés ellenére is mindenképpen megéri a befektetett időt és energiát, még akkor is, ha sokszor tényleg embert próbálóak az időjárási viszonyok.
A téli testmozgás különösen hasznosnak bizonyul, főleg, ha a teljesítményről van szó. Számos kutatás alátámasztja, hogy a rosszabb időjárási viszonyok között végzett lassabb és fegyelmezettebb testmozgás 15-30%-al is növelheti a teljesítményünket. Nem hiába használjuk a téli felkészülési időszak megnevezést és hívjuk alapozásnak a novembertől márciusig tartó hidegebb időszakot.
A hideg nem akadály
A téli hidegben, rosszabb körülmények között sportolni sokkal megterhelőbb, mint a kellemes melegben, amely többet kivesz belőlünk, de nagyobb haszna is lesz. A legfontosabb, hogy ne akarjunk rögtön ugyan olyan teljesítményt felmutatni, mint a tavaszi és nyári időszakban.
Adjunk időt magunknak és testünknek ahhoz, hogy hozzászokjon a változó körülményekhez, ez után fokozatosan növelhetjük a terhelés jellegét, legyen az az idő, a táv, vagy a tempó. Az elvárás legyen a lassú, de folyamatos fejlődés, így nem vesztjük el motivációnkat és nem fognak rosszul érinteni bennünket a gyengébb teljesítménymutatók sem.
A téli mozgásaink során végezhetünk olyan edzéseket, amelyeket máskor nem szoktunk, így a kevesebb napsütés és D-vitamin hiány okozta fásultság és rosszkedvet ellensúlyozhatjuk egy kis változatossággal. Ha sikerült elfogadni, hogy ezek a hónapok másak lesznek, mint a többi, akkor már nyert ügyünk van.
Téli tippek a hidegben való mozgáshoz
Melegítsük be alaposabban és hosszabban, mint ahogyan korábban szoktunk. Nem kell a lakás melegében megtenni, elég, ha kint, szélvédett helyen csinálunk azokból a mozdulatokból és gyakorlatokból többet, amelyet alapvetően is szoktunk.
Öltözzünk rétegesen, de nem túl melegen, mert a ruha által felvett izzadtság egy idő után hűteni fogja a testet. A legjobb, ha valamilyen technikai aláöltözetet használunk, hosszú, testhezálló ruhadarabokkal kezdünk és erre rétegezzük a többit. A nyári létáteresztő, könnyű cipők helyett a vízálló és vízlepergető anyagú, erősebb, jól tapadó lábbeliket részesíts előnyben.
Sál, sapka és kesztyű mindenképp alapdarabok, még akkor is, ha nem tartjuk indokoltnak. Mozgás közben többször is változhatnak az időjárási viszonyok.
Télen kevesebb a napsütéses órák száma, de a komoly felhőzet még tovább csökkentheti a megfelelő látási viszonyokat, így több órás mozgás esetén délután egy fejlámpa se árt, illetve amennyiben sötétben, kivilágítatlan terepen mozgunk, a maximális biztonság érdekében egy láthatósági mellény is indokolt lehet.
Ha van rá mód, keressünk egy társat, akivel nem csak húzhatjuk egymást a hideg időben, hanem figyelhetünk is a másikra. Ha nincs senki, akkor is tudassuk valakivel, hogy mire készülünk, merre indulunk és ha van zsebünk, vigyük magunkkal a mobiltelefonunkat is.
Hidratáljunk! Nem csak a nyári melegben kell fokozottan figyelni már a testmozgás előtti folyadékbevitelre, hanem a téli időszakban is, hiszen a több rétegnyi ruha alatt akár jobban is izzadhatunk, így a testünk folyadék-háztartására téli sportoláskor is figyelni kell.
Ügyeljünk a levezetésre is
A hidratáció nem csak a megfelelő mennyiségű és minőségű folyadékot jelenti, ügyelni kell a bőr hidratációjára is, hiszen bármennyire is beöltözünk, az arc és az ajak ki vannak téve a hideg, szeles időjárásnak, így gyorsabban kiszáradnak.
Hidegben a szervezet több energiát használ fel, amelyet leghatékonyabban a bevitt táplálékból nyer. Fogyasszunk olyan tápanyag dús ételeket, amelyek sok energiával látnak el. Nyugi, a minőségi szénhidrát a sportolók egyik legjobb barátja, használjuk nyugodtan.
Télen a kevesebb, vagy a külföldről érkező nem feltétlen érett idénytermény áll rendelkezésünkre, így a testünk vitaminokkal és ásványi anyagokkal való feltöltésére is fokozottan ügyelni kell. A megfelelő formában szedett vitaminok és étrendkiegészítők támogatják az immunrendszert.
A téli, izzasztó testmozgás után is fontos, hogy megfelelően tisztítsuk a bőrünket. Zuhanyzás után használhatunk tápláló, akár olajos készítményeket, amelyek több nedvességet kötnek meg.
A mozgást és az elengedhetetlen nyújtást követően öltözzünk át minél előbb és igyunk meg valami meleget, például és citromos-gyömbéres teát. Ha az első utunk mindenképpen a zuhanyzó felé vezet, figyeljünk a víz lassú melegítésre.
Maradjunk okosak
A téli testmozgás nem csak pingvineknek lehetséges, de a fenti tanácsok ellenére is gondoljuk meg, hogy mennyire fontos és elengedhetetlen számunkra a kinti edzésprogram teljesítése. Jó dolog télen is mozgásban maradni, de ugyan úgy figyeljünk oda a testünk jelzéseire, feleslegesen ne terheljük túl a szervezetünket.
Figyelembe véve a saját fizikai állapotunkat, maradjunk okosak és menjünk biztosra. A heti 2-3 alkalom éppen elegendő és ne tekintsünk el a benti programoktól, keresztedzésektől sem. Az olvasás, vagy a testedzésről való diskurzus is ugyan olyan fontos, a mentális felkészüléssel is fokozhatjuk a teljesítményünket.
Szerző: Kelemen Dániel
Kép: Poelz Anita készítette januárban Kelemen Dánielről a Festetics-kastély parkjában rendezett “Fussunk össze, fogjunk össze Dávidért” elnevezésű jótékonysági futáson.
#futás #mozgástélen @danovskynk @szoknyaesnadrag #edzés