Jó estét – Ha van sapka, ha nincs
Jó estét!
Ha van sapka, ha nincs
Ha van sapka, ha nincs – mindkét állapot problémás lehet. Nem csak a sapka megléte, vagy hiánya adhat okot vitára két ember között. Bizony a magyarok már csak ilyenek: szóvá tesznek valamit, de annak az ellenkezőjét is.
A beszólások korszakát éljük. Már jó ideje tapasztalom, hogy az élet minden területén kerülhetünk olyan szituációba, amikor szóvá tesznek nekünk valamit. Persze ne legyünk álszentek, lehet hogy hasonló fordított helyzetben is előfordul. Nem mindegy, hogy első felindulásból szaladnak ki a szavak a szánkból, vagy módszeresen beszólogatunk egymásnak. Egyáltalán nem mindegy, hogy azért szólunk, mert valakit figyelmeztetni szeretnék egy olyan tettére, ami minket sért.
Lehet ez apróság is. Például beállt elénk a sorba. Módszeres beszólogatás alatt pedig olyasmit értek, amikor valaki kihasználja a hatalmi helyzetét, és ezt mindenképpen érezteti a másikkal. Például egy ügyféllel. Mint ahogyan velünk történt egy okmányirodában nemrég, ahol kisgyermekeinkkel vártuk a sorunkat. Az ügyintéző tényleg kedves és szolgálatkész volt. Nem is vele volt a baj.
Akinek kisgyereke van, az tudja, hogy a kicsik a váratlan és szokatlan helyzeteket nem kedvelik. Ilyen egy személyi igazolvány elkészítése is egy okmányirodában. Bizony előfordulhat sírás, hiszti, földön fetrengés. Valahol már ezt is szóvá teszik. Most nem ezzel volt probléma. A szülő persze igyekszik nyugtatni a gyermekét, és minél hamarabb túl lenni a helyzeten. Mindenkinek így a jobb.
Itt most egy nyugtató simogatást vélt egy másik ügyintéző fojtogatásnak. Majd jó hangosan szóvá is tette, hogy ezt nem szabad. Ez sem volt elég, és folytatta. A síró hároméves nevével kekeckedett. Vagyis problémázott, amin csak tudott. Ha ordítva sír a gyermek, akkor az a gond. Ha vigasztaljuk, abba is bele lehet kötni. Az is baj lett volna, ha van rajtunk sapka. De az is, ha nincs. Az igazság pedig valahol odaát van.
Szerző: Karóczkai-Müllner Helga
Kép: Starlet Photography