Bory-vár: Nyári romantika a télben
A Bory-vár nem igazi vár, de mégiscsak egy vár. Bory Jenő művész álma. Negyven éven át építette, csinosította. Ma már múzeum. Benne rengeteg kortárs műalkotással. Olyanokkal, amik egyikünk szemében remekművek, míg másokéban értelmezhetetlen. Ami viszont elvehetetlen, a monumentális épület és a benne találhatók mellett senki nem mehet el szó nélkül. Nyári kirándulásunkról most télen írunk. Utazzon velünk az olvasó időben vissza.
Advent idején nálunk elmaradhatatlan hagyomány megnézni a nyári fotókat és feleleveníteni az évszak adta élményeket. Nem tudom az olvasó melyik pihenési stílus híve, mi az aktív nyaralást igényeljük, a tétlenség bennünket nem pihentet. Az tölt fel, ami lefáraszt, azaz a mozgás, az élmény, a látnivaló, az ami a testünkre, az érzékeinkre és az agyunkra, a figyelmünkre is egyszerre hat. A fiam a várakat szereti, én a kastélyokat, a Bory-vár a két műfaj keveréke, így ennek a megtekintése kihagyhatatlan program volt a számunkra.
Vár és kastély: sok az egyben
A Bory-várról érdemes tudni, mielőtt felvennénk a bakancslistánkra, hogy egy kimondottan megosztó műalkotásról van szó. Ahogyan a Bory-vár honlapján is olvashatjuk Bory Jenő a saját tervei és fantáziája alapján mintegy negyven nyáron át építette, emléket emelve a hitvesi szeretetnek és művészi álmainak. És bizony mindent belerakott, ami csak megihlette őt az utazásai, és művelődése során. Bory Jenő ösztöndíjasként két évig volt tanulmányúton Németországban majd Olaszországban, Carrarában tanulta ki a márványszobor készítést. Hosszú évekig tanított a Képzőművészeti Főiskola szobrász-tanárként, míg a Műszaki Egyetem építész-tanáraként.
Bevalljuk, mi nehezen tudtuk mindazt befogadni, amit ott láttunk. De éppen ezért is szívesen ajánljuk az olvasónak, hogy látogassa meg a Bory-várat, ha nem tette még meg. Valóban kihagyhatatlan.
A telket, amin ma a Bory-vár áll, még 1912-ben vásárolta meg Bory Jenő. Akkor a szőlő és gyümölcsfák között csupán csak egy borospince állt a hozzá tartozó présházzal. Amit később lakássá bővített és még műtermet is épített fölé a művész. Az álmaiban megjelenő vár építésébe csak az első világháború után kezdett, amikor sokasodó szobrászi megrendeléseinek köszönhetően erre is tudott költeni.
Olvashatjuk az épületegyüttesről azt is, hogy a második világháború után a helyreállítási munkákat egészen haláláig folytatta. Többnyire egyedül, a két kezére hagyatkozva dolgozott, legfeljebb néhány alkalmi segítséget vett igénybe. Képzett építész volt, mégsem konkrét mérnöki rajzok, inkább a fantázia ihlete és az adott terepviszonyokhoz való alkalmazkodás irányították munkájában. A lassan fölnövő falak, tornyok formái, az általuk ölelt terek ugyanannak a művészi elképzelésnek lettek az eredményei, mint a szobrok, így a Bory-vár nem más, mint egy építészeti formákat és méreteket öltő szobrászati műalkotás. A várat benépesítette a kortárs művészek, valamint festőművész felesége, Komócsin Ilona és saját műalkotásaival.
Kvarcbeton és hűsítő fák
A nyár közepén, a legnagyobb kánikulában zötykölődtünk a légkondicionált vonaton Fehérvárig. Velünk utazott Kajla kutya is. Nem, nem igazi eb. Hanem a Magyar Turisztikai Ügynökség, belföldi turizmus népszerűsítésre irányzott reklámkampányának, gyerekeket vonzó kutyája. Persze nem élőben csak a pecsétgyűjtő útlevelében volt jelen az eb. Az úti okmányba egész nyáron gyűjtöttük a pecséteket, a Bory-Várban is kaptunk egy stemplit.
A vonaton Székesfehérvárig kevesen voltak, nem úgy mint a nap végén visszafelé. A Balatonról sokan tartottak hazafelé, mert délutánra beborult az ég. Szerencsénkre, velünk éppen akkor indult el a vonat, amikor a nyári zivatar az elejét kezdte. Azon a hétvégén rossz volt az idő a Balatonon, míg az ország többi részében nem. Pech volt a nyaralóknak, és a városban dolgozóknak is. Budapest belvárosában a harminc Celsius fok alsó hangon is negyven, ahogy a beton önti ki magából a forróságot. Fura most decemberben arra gondolni, hogy nyáron olvad az emberről a ruha, de így volt. A Bory-vár kertje viszont hűvös, tele van árnyékot nyújtó fával. A többnyire betonkvarcból épített várban is hűvös volt, bar nem az évszázados falaknak, hanem a légkondicionálásnak köszönhetőnek. Amire szükség is van mert a zegzugos épületbe mindent beletett a művész, ami csak egy várban felfedezhető. Éppen ezért érdemes is a bejáratnál található vár makettjével kezdeni a nézelődést.
A Bory-vár annyira szerteágazó a megjelenésében, hogy van olyan látogató, akinek befogadhatatlan maga a vár és mindaz, amit az épületben és az udvarában felsorakoztatott. A különféle stílusú és műfajú berendezések, bútorok, képzőművészeti tárgyak keveredése van akinek már sok. Tényleg mi magunk sem tudtuk, mikor merre nézzünk. Akaratlanul is figyeltük a többi látogatót, sokan nem rejtették véka alá akár a nemtetszésüket, csodálkozásukat, értetlenkedésüket, vagy éppen a rajongásukat. Voltak akik érdeklődve kutatták a számukra érdekesnek vagy szépnek mondhatót, találkoztunk olyan vendégekkel is, akik rajongóként vissza-visszajárnak a várba. De hallottunk velőt rázó nevetést és szörnyülködő felszisszenést is.
Romantika dögivel
Így közeledve a karácsonyhoz, azt is jó tudni, hogy a Bory-vár maga a romantika. A látogató a Mária völgyben közeledve a várhoz, már messziről láthatja gyalogosan éppúgy, mint autóból, a magasba nyúló, romantikus vártornyokat.
A Bory-vár tökéletes lánykérésre, a Rómeó és Júlia jelenetre több erkély is adott, persze happy endet kívánunk hozzá, nem úgy, mint Shakespeare tragédiájában. A Bory várban egymást érik a teraszok, tornyok, átjárók, oszlopok, csarnokok és a tornyokba vezető csigalépcsők. Ez utóbbit nem ajánlom tériszonyosoknak, a fiam szorosan a falhoz tapadva mert csak felmenni, majd a bástyán kinézni.
A vár kertjében dús lombú fák, virágos gruppok és bokrok között mindenütt szobrokat, és Bory Jenő kedvelt kvarcbetonba öntött figuráit láthatjuk. Bory Jenőt, mint kutatót és szakembert a beton széleskörű alkalmazása foglalkoztatta. Ugyanitt föltűnik egy monumentális méretű Krisztus-fej, a Bory- család síremlékének másodpéldánya, és egy fiatal, sudár női bronz akt is, ami a Kelő napsugár nevet kapta. A kertben találunk lugast, díszkutat, fehér porcelán mozaik borítású medencével és a közepén vázát tartó, több méter magas oszloppal.
A kert körülöleli az egész várat, sőt itt-ott belé is folyik. A teraszokon, az udvarokban fák, bokrok, zöld szigetek, kutak, tavacskák, rózsakertek, méteres kőasztal teszik felejthetetlenné a látványt. Itt-ott feliratok, mozaik darabok, idézetek, homlokzati szobrok bukkannak fel. A gyerekeknek nem kérdés a bújócska, még a felnőtteknek is kedvük szottyan a játékra. Különösen az elefántudvar tetszhet a kicsiknek. A vártornyokban, az oszlopok és lugasok között éppúgy. A lopott csóknak is sok helyen van lehetősége elcsattanni.
A nyáron készült fotókat a legjobb ilyenkor, a karácsony időszakában újra nézegetni. Ha tervezzük a látogatást ide kattintva nézhetünk képeket a várról. Egyébiránt a Bory-vár egész évben várja a látogatókat. A magánmúzeumot a művész utódai gondozzák, tartják fent.
Szerző: Polgár Ágnes
Kép: Szoknya és Nadrág