Művészet vagy mozgás? Balett gyerekeknek

A legtöbb szülő szeretné, ha a gyermeke választana magának valamilyen mozgásformát. A balett a kislányoknak több, mint kézenfekvőnek tűnik elsőre, nagyon jó alapot adhat más sportokhoz. Ám ennél többet is nyújthat. A balett a mozgáson túl művészet. Továbbá a fiúk is bátran táncolhatnak. Perényi Nóra balett- és tánciskola tulajdonossal készült riportunkat olvashatják.
Művészet vagy mozgás? A balettet annyifélén definiálják: tánc, művészet, sport, mozgáskultúra, színészet és szórakozás. Függően talán attól is, hogy melyik változatával találkozunk. Különféle asszociációk is eszünkbe juthatnak róla: balettcipő, tánccipő, tütü, tüll, fehér, rózsaszín, fekete. Balerina. Piruett. Alapállás. Plié. Pozíció. Nyújtás. Térkihasználás. Egyensúly. Sajgó lábak. Spicc cipő.
A tüll, a tütü, a fehér, a rózsaszín, a csillogás és a forgás mind-mind a kislányokat vonzzák a tükrösterembe. De vajon mi lehet a fiúkkal? Erről és sok más mindenről Perényi Nórával a Törpördög és Tinitündér Tánc Tanoda és a Türkiz Balett tulajdonosával beszélgettünk a tükrös Türkizteremben. Választ kaptunk a kérdésünkre: művészet vagy mozgás a balett a gyerekeknek?
A tánctanár
Nóra néni, mindenki így ismeri. Nóri maga is táncos. Mióta? Amióta az eszét tudja, háromévesen az édesanyja vitte el az Operába, ahová belépve eldöntötte, színpadra született. Rendező édesapja az első percben kijelentette, soha, semmivel, még egy fél szóval sem segíti őt az előmenetében, saját magának kell mindent megtennie a karrierjéért. Nóra az iskola mellett táncolt, és gyakran bejárt a Rock Színházba az ügyelő mellé nézni a próbákat, az előadásokat. 1986-ot írtak akkor, amikor a Jézus Krisztus Szupersztár darabból kiesett egy táncos, és hirtelen Nóra a helyére léphetett. – Mindenhol kilógtam a sorból. A gimnáziumból azért, mert színházban dolgoztam, a színházból azért, mert csak tizenhat éves voltam akkor, a táncosok meg huszonévesek. Azóta is mindenhonnan kilógok – kezd magáról mesélni Nóra néni.
A tánciskola: mozgás és sport
A tanítás is hasonlóan jött a számára, egyszerűen úgy gondolta, az jó lesz. Tudatosan állt hozzá, balett tanárnak tanult. Tizenkilencévesen tanítani kezdett. Piciket oktatott. – Amikor először állt előttem meg két tucat apróság, akkor úgy éreztem, na ez így jó lesz – emlékszik vissza.
De ahogy fogalmazott, mindig mindenhonnan kilógott a sorból. Igazi kalandos életről mesélhet. Sokat utazott. Táncolt Japánban, Kínában is. Jelenleg három gyermek édesanyja és 16 éve vezeti a Törpördög és Tinitündér Tánc Tanodát.
2003-ban nyitotta meg az első iskoláját Budafokon. A szív választása volt a helyszín, a települést a jegyző ükapja alapította. Kezdőként, érzelmi alapon hozott döntéseket, már a legelején szörnyű nehézségekbe ütközött, például nem volt fűtés a bérelt táncteremben, be kellett zárnia, de nem adta fel. Évekig csak tanított ezután, majd újraindította az iskoláját.
Balettoktatás
Nóra néni a balett oktatásban a 2,5 -5 éves korú picikre specializálódott. Megtanítani a gyerekeket bátran fellépni, anélkül, hogy a színpad oldalában állva instruálja őket. – A gyerekek a nyakuktól fölfelé működnek. Az értelmükre kell hatni az érzelmeiken keresztül. A szigor mellett egy csomó minden más is kell. Azt kell elérni, hogy eszébe se jusson a kicsinek, hogy neki pisilnie kell, sasszéznia jobbra vagy balra, mert annyira érdekes számára a táncóra. Tanárként tudni kell, hogy egy gyerek miért tesz bizonyos dolgokat, mi a korcsoportjának a sajátosságai, és arra, hogyan lehet jól hatni rájuk. Például, ha rászólok akkor kicsit megijesztem: − Lecsippentem a szoknyádat, ha nem maradsz csendben! Ám öt perc múlva kompenzálom, megdicsérem. Átfordítom, hogy örüljön. Vagy kiemelek valakit, hogy milyen ügyes, és akkor a többi is szeretné elérni, hogy legközelebb ő legyen a jó példa arra, milyen egy egyenes hát vagy egy tökéletes spicc – vázolja.
A balett, Nóra néni szerint fegyelemre, önfegyelemre tanít, arra, hogy a gyerek vágyjon a fejlődésre, tudja, hogy a tánc útja elég rögös, ne törődjön bele a sikertelenségbe, semmi nem hull csak úgy az ölébe, bizony a balettben minden porcikáját nagyon tudatosan kell használnia a gyereknek. Náluk éppen ezért az egészen kicsik művészi tornával kezdenek, amit balett alapokra építenek, amiből hatéves kortól lesz balett, egészen tini korig járnak hozzájuk. − Nem nyomok le egy négyévest spárgába – hangsúlyozza.
A fiúk is táncolnak
A balettelőadásokon férfiak is szerepelnek, hiszen a királyfikat, hercegeket, katonákat és más férfi szerepeket is el kell játszania valakinek, na meg magasba reptetnie a balerinákat. Erről is kérdezzük Perényi Nórát:
– Az iskolánkba jelenleg két fiú jár. Majdnem egyidősek. Két teljesen más karakter. Büszke vagyok rájuk, mert ők nem csinálnak ügyet abból, hogy esetleg más körökben csúfolnák őket, sőt. Mindketten pontosan meg tudják fogalmazni, mennyivel többek lettek a balettől – árulja el – felismerik a komolyzene értékét, kapnak egy olyan modort, tartást, ami elvehetetlen. Más megnyilvánulásiak, értékrendjük lesz attól, hogy balettoznak.
Nóra szerint hosszútávon a tánc egy olyan értéket jelent, ami elvehetetlen. Ahogy a kislányok testtartásán, úgy a fiúkén is idővel meglátszik a tánc hatása. Illetve az a közeg, hogy a gyerekek nemcsak az interneten lógnak, hanem tömény mozgás és művészet veszi őket körbe, udvariasabbak, kifinomultabbak, kedvesebbek, ugyanakkor határozottabbak és egyenesebbek lesznek. Nem beszélve arról az intellektuális tudásról, amit azzal nyernek, hogy táncolnak és színházba, operába járnak. Színdarabokat, operaműveket, regényeket látnak, hallanak és olvasnak.
A gála
A Töpördögök minden tanév végén előadnak egy gálát. Először elég volt egy kis terem, majd kultúrházban, 2011-ben a Madách Színházban, ezt követően 5 éven át az Operettszínházban, most pedig már harmadik éve a Magyar Színházban táncolnak. – Évről-évre nagyobb helyszín kellett, mindig teltház van, mintegy 150 gyermek a színpadon s csaknem 800 szülő, rokon, barát a nézőtéren – részletezi Nóra. Egy teljes darabot adnak elő, amit általában Nóra néni talál ki. 2018-ban egy virágboltban játszódott a történet, idén májusban a felhőké volt a főszerep.
A mintegy másfél órás előadásra a gyerekek majd egy évig készülnek. A vasárnapi délelőtti gálát egy szombati félnapos főpróba előzi meg, ekkor csak a fellépőké a színház. – Annyira összetett minden, hogy a segítő szülők nélkül nem boldogulnánk. A színházépület majd minden emeletén elfoglalunk egy-egy öltözőt. Több rangos tánciskolától is kapunk mindig elismerést – büszkélkedik. Megteheti, a Törpördög növendékei közül kerültek már be táncosok a Magyar Nemzeti Balettintézetbe vagy más Táncművészeti Szakiskolába éppúgy, mint a Győri Baletthez. A különféle versenyeken is gyakran érnek el sikereket.
A korábbi gálákról készült videókba belekukkanthatunk: IDE KATTINTVA
Türkizterem
Türkizterem
Jelenleg három helyen működik a Törpördög és Tinitündér-Tánc-Tanoda: Budaörsön, Budafokon és Érden.
Az érdi táncteremben a karakán türkíz szín az uralkodó, a tükrös felület mellett minden más falrészt birtokol. A lányok nagyon kedvelik a termet, mert valóban balerinának érezhetik magukat. Mintha egy álomban lennének.
Ugyanitt nemcsak a gyerekeknek, hanem a felnőtteknek is elérhető a tánc a hétvégi latin-esteken, illetve színjátszócsoport is indult Türkiz Társulat néven. – A latin estre a szülők jönnek ropni, nagyszerű a hangulat – örvend Nóra néni. A társulat honlapján olvasható: A Türkiz Társulatban a színészmesterség, a dráma, az ének és a színpadi táncórák együttesen hozzák létre a helyzeteket jól kezelő, társadalomban eligazodó gyermekeket, akikből ki tudja, milyen felnőtt válik… Talán táncos? Talán énekes? Talán színész? Talán mindez együtt? Azaz, művész! – Az idei tanév során fellépésünk rendezésében Gyukin Milovan lesz a segítségünkre. Nézőként járt nálunk, teljesen lenyűgöztük őt – örvendezi Nóra.
Nóra néni zárásképpen hangsúlyozza, ezek csak külsőségek, a lényeg magában a táncban van: − A Magyar Nemzeti Balettintézetbe csak kevesen valók, oda igen, kell egy bizonyos testfelépítés. De engem nem érdekel, hogy egy gyermek a korához mérten alacsony vagy magas, vékony vagy kövér, lány vagy fiú. Ha a gyerekben benne van a tánc, akkor támogatni kell abban. Márpedig mindenkiben benne van ez az ősi ösztön, csak jól kell tudni kicsalogatni belőle.
Képek: Törpördög és Tinitündér Tánc Tanoda
Nyitókép: Fénymegállító felhők a 2019-es gálán a Magyar Színházban
Szerző: Polgár Ágnes